آشنایی با مزایا و معایب ایزوگام

مزایا و معایب ایزوگام چیست؟ ایزوگام به عنوان یک عایق عمل می‌کند و در آب و هوای گرم یا سرد مانع نفوذ رطوبت و آب در ساختمان و محیط میشود اما قبل از خرید ایزوگام بهتر است به طور کامل با مزایا و معایب ایزوگام آشنا شوید، تا بتوانید در هنگام خرید ایزوگام بهترین انتخاب را داشته باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم؟

ویژگی های ایزوگام استاندارد چیست؟
قیمت ایزوگام
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید
البرز ارغوان

مزایای ایزوگام چیست؟

امروزه ایزوگام یکی از پرکاربردترین عایق هایی است که برای سقف خانه و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد برخلاف پوشش های جدید ایزوگام کاربرد بسیار زیادی دارد و طول عمر آن بالا است. معمولاً سقف هایی که ایزوگام می‌شوند بیش از ۲۰ سال عمر می کنند و قابل استفاده هستند.
اگر روش نصب ایزوگام را در نظر نگیریم تمام درز ها از طریق ذوب شدن مواد پوشیده می شوند؛ که یکی از مهمترین عوامل برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب به درون ساختمان است

سایر پوشش ها برای سقف داری درز هایی هستند که با گذشت زمان فرسوده می‌شوند و ممکن است آسیب ببینند در نتیجه به طور کامل مانع نفوذ رطوبت و آب نمی شوند اما ایزوگام ها بدون وجود درز هستند و به طور کامل سقف شما را پوشش می‌دهند.
سقف هایی که ایزوگام شده اند طول عمر بیشتری دارد زیرا ایزوگام انعطاف پذیری بیشتری دارند و بر خلاف سایر عایق ها مانع ترک خوردگی سقف ها میشود.
همچنین ایزوگام ها در برابر تگرگ، باد، آتش و حتی در برابر طوفان مقاوم هستند و به راحتی آسیب نمی بیند. مقدار مقاومت ایزوگام باعث تفاوت در قیمت ایزوگام نیز خواهد شد.
علاوه بر تمام موارد ذکر شده معمولاً ایزوگام ها دارای گارانتی هستند که این موضوع به تنهایی تضمین کننده دوام و طول عمر بالای ایزوگام است.

مزایای ایزوگام چیست؟

سایر مزایای ایزوگام

• انعطاف بالا در هنگام گرما و سرما
• مانع جذب رطوبت و آب میشود
• مقاوم در برابر سوراخ شدن
• در مقابل اشعه ماورا بنفش بسیار مقاوم است
• هزینه های فرسایشی در تابستان را کاهش می دهند
• باعث افزایش عمر سقف می شود
• باعث افزایش طول عمر ساخت و ساز میشود
• از آنجایی که ایزوگام ها در کارخانه تولید می شود بر روی کیفیت آن به خوبی کنترل می شود
• به دلیل اینکه به صورت رولی عرضه می شود کاربرد آن آسان تر می شود
• نصب ایزوگام باعث افزایش ارزش ملک می شود
• نصب آن سریع و آسان است
• ایزوگام در تمام محیط ها قابل استفاده است
• بعد از نصب هیچ چین و چروکی به جای نمی ماند که در آن آب نفوذ کند
• بهترین گزینه برای سطح های مسطح و شیب دار ایزوگام است
• ایزوگام در تمام شرایط آب و هوایی مقاوم است
• ایزوگام در برابر یخ زدگی بسیار مقاوم است

 

معایب ایزوگام چیست؟

ایزوگام همانند سایر تولیدات صنعتی و سایر عایق ها دارای معایبی است زیرا هیچ چیزی بی عیب و نقص نیست و در کنار تمام مزایایی که دارد دارای معایبی نیز است.
اولین نکته‌ ای که می‌توان از آن به عنوان یکی از معایب ایزوگام یاد کرد رنگ سیاه آن است که در فصل تابستان گرما را بیشتر به خود جذب می کند. با وجود این که گرما و اشعه یووی هیچ آسیبی به ایزوگام نمیزند، اما گرم شدن ایزوگام باعث می شود ساختمان بیشتر گرم شود.
وجود فویل در برابر گرما از ایزوگام محافظت می کند اما اگر یک ایزوگام فویل را نداشته باشد حرارت و گرمای ساختمان افزایش پیدا می‌کند و مقاومت ایزوگام در برابر گرما و سرما کاهش پیدا میکند.

به طور کلی ایزوگام ها دارای سه نوع یک لایه، دو لایه و سه لایه هستند. ایزوگام های یک لایه دوام بالایی ندارند و ممکن است مشکلات زیادی را برای سقف ساختمان به وجود آورند، همچنین نوع دو لایه و سه لایه ایزوگام هزینه بالایی برای نصب دارد به گونه‌ای که از آنها به عنوان گرانترین ایزوگام ها یاد می شود.

اگر سقف خانه شما دچار نشتی شود با وجود این ایزوگام نمی توانید منبع اصلی این نشتی را به راحتی پیدا کنید و همچنین وجود ایزوگام باعث می‌شود تا تنفس طبیعی بتن به تاخیر بیفتد
در هنگام نصب ایزوگام باید از دانه های ریزی استفاده شود تا مانع گرم شدن بیش از حد و آسیب به ساختمان شود، از این دانه ها استفاده نشود ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد ساختمان شود و به آن آسیب بزند. متاسفانه بیشتر ایزوگام ها دارای این نوع دانه ها نیستند.

 

سایر معایب ایزوگام

  • بعد از گذشت ۷ ماه از تولید ایزوگام اگر استفاده نشود فاسد میشود.
  • قیمت ایزوگام هایی که مواد اولیه آنها وارداتی باشد بالا می باشد. البته لازم به ذکر است که هرچقدر کیفیت ایزوگام بالاتر باشد، طبیعتا قیمت آن نیز بالاتر است. به عنوان مثال قیمت ایزوگام دلیجان به دلیل کیفیت بالای آن قطعا از محصولات ناشناخته دیگر بالاتر خواهد بود.
  •  در هنگام تعمیر مکان آسیب دیده ممکن است بخشی از ایزوگام دچار بالازدگی شود.
  • جذب گرما در صورت نداشتن فویل
  • اگر آب بر روی ایزوگام انباشته شود طول عمر آن کاهش پیدا میکند.

کلام آخر

در کنار مزایا و معایب ایزوگام، یکی از اصلی ترین عواملی که بر روی طول عمر ایزوگام تاثیر می‌گذارد نحوه نگهداری آن است. با اینکه امروزه کیفیت های ایزوگام بسیار بالا رفته است، اما عوامل متعددی وجود دارد که می تواند طول عمر ایزوگام را کاهش دهد به طور مثال نحوه نصب آن، محیطی که ایزوگام در آن استفاده شده یا هرگونه تعمیراتی که در آن محیط انجام شود می‌تواند بر روی طول عمر ایزوگام شما تاثیر بگذارد.
در اصل یکی از بزرگترین مزایای ایزوگام طول عمر بالای آن است که به طور میانگین و تضمینی ایزوگام باید ۱۰ سال عمر کند؛ اما بعضی از متخصصان معتقدند که یک ایزوگام مرغوب باید حدوداً ۳۰ سال دوام بیاورد و آسیب چندانی نبیند اما به شرط اینکه از ایزوگام به خوبی نگهداری شود.

انواع مختلف ایزوگام وجود دارد که بر اساس شرایط آب و هوایی محل مورد نظر می توانید ایزوگام مناسبی را انتخاب کنید که بیشترین مزایا و کمترین معایب را برای شما داشته باشد و طول عمر آن برای شما بیشتر باشد پس در هنگام خرید ایزوگام بهتر است به نکات ذکر شده دقت کنید تا بتوانید یک ایزوگام با قیمت مناسب تهیه کنید و از خرید خود راضی باشید.

 

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Call Now Button09122878029