ایزولاسیون ساختمان چیست و چند نوع است

خوب است که همان ابتدا بدانید که منظور از ایزولاسیون ساختمان، پوشاندن سطح کف، بام، دیوار و غیره توسط یک یا چند لایه از مواد عایق می باشد تا از نفوذ رطوبت به درون آن پیشگیری شود. می توان گفت که بر اساس مواد تشکیل دهنده، انواع مختلفی از عایق ها وجود دارند که مهم ترین آنها عبارتند از:
1. قیرگونی
2. عایق رطوبتی پیش ساخته(ایزوگام کاری)
3. عایق مایع رنگی پلیمری
4. ژئوممبران، و ژئوتکستایل و غیره
از ایزولاسیون ساختمان عموما در عایق کاری کف استخرها، بام ها، کف سرویس های بهداشتی، کف آشپزخانه و کف واحد های تجاری که احتمال آبریزی در درون آنها زیاد است، تونل ها، عایق کاری دیواهای حائل در زیرزمین و دیوارهای برشی در صورت لزوم و غیره استفاده می شود.

قیمت ایزوگام دلیجان
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قیمت ایزوگام و ارتباط با واحد پشتیبانی بر روی لینک زیر کلیک کنید
البرز ارغوان

مراحل انجام ایزولاسیون ساختمان و انواع آن

برای ساخت بام ابتدا روی سقف بتونی را از هر گونه گچ تمیز کرده و ابتدا باید محل نصب ناودان ها را مشخص و بعد از نصب نرده و یا دوره چینی با پوکه معدنی که یک نوع خاک سبک وزن است و یا پوکه صنعتی که از ضایعات کارخانجات است را با مخلوط کردن 5 پیمانه پوکه و 1 پیمانه سیمان معمولی مخلوط با آب، کروم بندیها انجام می پذیرد و چناچه پوکه در دسترس نبود می توان از خرده های آجر یا خاک شن دار پر کرد. مهندسی که ناظر ساختمان است، مواظب است مقاومت را با حتساب به وزن مصالحی که جهت شیب سازی مصرف می نماید قوی تر بگیرد. بعد از تمام شدن کروم بند و لحاظ کردن شیب آب رو ها وسط کروم ها را از همان پوکه و سیمان پر می کنند و روی آن را با شمشه و ریسمان مسطح کنترل می کنند. پس از آماده شدن پشت بام تا 48 ساعت برای خودگیری سیمان مصرف شده، آب پاشی لازم است. بعد از آماده شدن شیب سازی ایزولاسیون ساختمان انجام می شود.ایزولاسیون روی قیمت ایزوگام شما تاثیری ندارد اما بهتر است قبل از اجرای ایزوگام انجام شود.

مراحل انجام ایزولاسیون ساختمان و انواع آن

همه چیز درباره ی ایزولاسیون

ایزولاسیون قیری

مناسب ترین ایزولاسیون برای بام ها در این هنگام مخصوصا وضع جوی، ایزولاسیون گونی قیری است. قیر را با حرارت لازم رقیق کرده و روی بام می مالند. سپس گونی های سالم درجه یک را از پایین به بالا چسبانیده می شود. نصب این گونی ها از بالا به طرف ناودان ها هدایت می شود. و لایه دوم گونی بر خلاف جهت، به این معنی چنانچه لایه زیر طولی چسبانیده شده باشد، لایه رویی عرضی انجام شود و گونی ها دوباره با قیر آغشته می شود و بعد از کنترل کلیه درزها و بندهای گونی ها در این زمان آماده آسفالت ریزی یا موزائیک می باشد.ایزولاسیون قیری را می توانید بعد از مشاهده ی قیمت ایزوگام دلیجان با هم سفارش دهید.

ایزولاسیون قیری

ایزوگام ورقی

ورق لاستیکی شکل به شکل لوله یا اصطلاحا رول در بازار موجود است. بعد از کنترل کلی و ریسمان کشی لوله، ایزولاسیون را از یک سر روی بام می چسبانند. سپس با چراغ حرارت دهنده درزها را با هم جوش می دهند و با خمیر روی بام را لکه گیری کرده تا امکان آزمایش آبگیری بام را ممکن سازد.
انواع عایق رطوبتی بر اساس مواد تشکیل دهنده
• عایق های رطوبتی پایه قیر مانند ایزوگام، قیرگونی، امولسیون های پایه قیر
• عایق های رطوبتی پایه سیمانی که می تواند دو جزئی پودر و مایع و یا تک جزئی باشند.
• عایق های رطوبتی پلیمری مانند عایق های آکریلیک، پلی اورتان، ژئوممبران و غیره
• عایق های رطوبتی بر پایه نانو که حاصل از آخرین دستاوردهای نانوتکنولوژی است.

 

انواع عایق بر اساس اجرا

عایق های رطوبتی گرم اجرا 

عایق رطوبتی گرم اجرا مانند قیرگونی و ایزوگام در زمان اجرا، برای چسبیدن به لایه زیرین، به گرم نمودن وشعله احتیاج دارند.

عایق های رطوبتی سرد اجرا

غشای عایق رطوبتی در جا در محل پروژه ایجاد می شود. عایق قیرگونی، عایق های پایه سیمان، پلیمری و نانو از این دسته عایق ها محسوب می شوند.

انواع عایق های رطوبتی بر اساس ساختار نهایی بعد از اجرا

عایق های یکپارچه یا بدون درز
عایق های یکپارچه به عایق هایی گفته می شود که بعد از اچرا هیچ گونه درزی روی سطح مشاهده نمی شود و فیلم و غشای عایق به شکل یکپارچه تشکیل می گردد. مانند عایق پلیمری، پایه سیمانی، امولسیونی و غیره
عایق های درزدار
این عایق ها به دلیل اورلب شدن لایه ها روی هم دارای درزهای اجرایی می باشند. مانند ژئوممبران، قیرگونی، تایل های شیروانی، GOL
عایق های نفوذی و بدون ایجاد فیلم
این عایق ها به عمق مصالح نفوذ کرده و ایجاد سد ضدرطوبت می کنند از این رو بعد از اجرای این عایق ها هیچ گونه لایه و فیلمی روی سطح مشاهده نمی شود. مانند نفوذگرهای کریستال شونده و نانوها

انواع عایق های رطوبتی بر اساس ساختار نهایی بعد از اجرا

ایزولاسیون با نانو ممبران چه مزیتی دارد

همچنان که در بالا گفته شد، عایق های مختلفی برای ایزولاسیون ساختمان ها و سازه ها وجود دارد اما می توان گفت مناسب ترین عایق ها و ماندگارترین عایق ها، عایق هایی هستند که با گذشت زمان دچار پوسیدگی و تغییر حالت نشوند و از این بین می توان گفت که خانواده ممبران ها می تواند یک انتخاب مناسب باشد. برج های مسکونی و یا تجاری و استخرهای پرورش ماهی از جمله سازه هایی می باشند که به دلیل مدت بهره برداری طولانی از آنها، از بالاترین استانداردهای مهندسی در طراحی و ساخت آن به کار می رود.
می توان گفت که بزرگ ترین ریسک در طراحی هر سازه بتونی فولادی یا مسلح، رطوبت و آب می باشد که در دراز مدت بیشترین تخریب را در سازه به وجود می آید. همچنین در فونداسیون ساختمان با توجه به هزینه های بسیار بالا گودبرداری و همچنین وجود رطوبت و آبهای زیر سطحی که عموما همراه با خورنده های شیمیایی است حساسیت آب بندی را دوبرابر می کند.
استفاده نکردن از سیستم آب بندی مناسب در فونداسیون ساختمان پشت بام و سرویس ها هر کدام به نوبه خود ضررها و هزینه های فراوانی را به دنبال خواهد داشت. در نتیجه انتخاب عایق مناسب برای این امود خیلی مهم است. بیشتر عایق های متداول برای این کارها به راحتی و با کوچکترین نیرویی، بعد ازگذشت چند سال دچار شکستگی و ترک خوردگی می شود و یا به مرور زمان تغییر ماهیت داده و خاصیت نفوذ ناپذیری خود را از دست می دهد اما این امر در نانو ممبران ها به دلیل مقاومت گسیختگی بالا و حالت کشسانی بالا و همچنین خاصیت ازدیاد طول و خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد دیگر آن رخ نمی دهد و همچنین با توجه به عدم پوسیدگی پی وی سی امکان تجزیه آن نیز غیر ممکن است.
البته مناسب است این نکته نیز ذکر شود، که اگر می خواهید برای ایزولاسیون ساختمان از ایزوگام استفاده کنید، مناسب است که در زمان خرید ایزوگام ، یک ایزوگام با کیفیت را خریداری کنید. البته شما می توانید با پرداخت قیمت ایزوگام دلیجان این ایزوگام را تهیه کرده و از مزایای آن بهره ببرید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Call Now Button09122878029