کاربرد ایزوگام تک لایه و دو لایه و تفاوت آنها

ایزوگام تک لایه به عنوان یکی از بهترین عایق ­های رطوبتی برای مکان­های متفاوت استفاده می شود. اصلی ترین  ایزوگام تک لایه عموما برای پیشگیری از نفوذ رطوبت و آب، استفاده می شود. ایزوگام عموما با استفاده از گرما به محیط مورد نظر چسبانده شده و طول عمر حداکثر 10 سال دارند. ماده موثر در تهیه ایزوگام قیر نام دارد. با این حال موادهای دیگر تشکیل­ دهنده ایزوگام، با الیاف تیشو و فویل آلومینیومی هستند پس ایزوگام تک لایه در عایق کاری صدا و گرما نیز می باشد. بیشترین استفاده از ایزوگام تک لایه در سقف­ های ساختمان­ها و منازل هستند که با پیشرفته شدن علم، از آن برای دیوارها نیز به کار گرفته می شود. برای اینکه ایزوگام تک لایه تهیه شود به دستگاه ­های مختلفی نیاز است مانند دستگاه خط تولید ایزوگام تک لایه، میکسر تولید پرایمر ایزوگام، بالابر، پمپ آب، پمپ قیر، بویلر روغن، برج تبدیل نفت کوره به قیر و سیستم تصویه هوا اشاره کرد. قابل ذکر است که قیر با درجه خلوص 70 یکی از اصلی­ترین مواد تشکیل­ دهنده ایزوگام تک لایه می باشد.

قیمت ایزوگام دلیجان
برای اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت ایزوگام دلیجان کلیک کنید
البرز ارغوان

کاربرد ایزوگام تک لایه

اما از تمام این­ها که بگذریم میتوان گفت که نصب ایزوگام­ به چند دسته تقسیم می شوند که ایزوگام تک لایه و دو لایه نیز از انواع آن می باشند. کاربرد ایزوگام تک لایه از ایزوگام دو لایه منعطف­تر است و همچنین استحکام بیشتری نیز دارد. در هنگام خرید ایزوگام بدیهی است که اولین تفاوت این دو نوع ایزوگام به تعداد لایه­ های آنها مربوط است. در واقع قیمت ایزوگام تک لایه فقط بخاطر لایه پلی­ استر سوزنی که ساخته می­شوند ، متغیر است. اما در ایزوگام­های دو لایه به غیر از پلی­استر از تیشو نخ دار نیز به کار می رود. با این حال در هر دو نوع ایزوگام، روکش ها می توانند از فویل آلومینیومی، نایلون و یا پودر تالک باشند.

اما دومین تفاوت آنها به کاربرد آنها بستگی دارد. از ایزوگام تک لایه در بخش­ هایی استفاده می شود که شکل نامنظم وجود دارد. مانند دور شناژ­ها و دیوار پی­ها و یا محل­های برخورد پی و ستون. به طور کلی کاربرد ایزوگام تک لایه بیشتر برای آشپزخانه ­ها و تراس ­ها می باشد. زیرا این از محل­ ها آبریز کمتری نسبت به سایر مکان­ها دارند. اما از ایزوگام دو لایه به دلیل ضخامت مناسبی که دارد بیشتر برای جاهایی استفاده می شود که آبریز زیادی داشته باشد مانند پشت بام­ ها

از دیگر تفاوت­های این دو ایزوگام این است که ایزوگام تک لایه بستر تنها دارای لایه پلی­استر سوزنی بوده و از حوضچه مذاب قیر عبور و با قیر ممزوج می شود، اما ایزوگام دو لایه بستر دارای دو لایه تیشو و پلی­استر است. در رابطه با روکش ایزوگام تک لایه به این صورت است که روکش هر دو ایزوگام می تواند هم فیلم آلومینیومی و یا نایلون و یا پودر تالک باشد.

تفاوت دیگر این دو نوع ایزوگام در قیمت ایزوگام دلیجان می باشد. بدیهی است که قیمت ایزوگام دو لایه به دلیل ضخیم ­تر بودن و در نتیجه به کار رفتن مواد اولیه بیشتر در ساخت آن بیشتر می باشد.

کاربرد ایزوگام تک لایه

کاربرد ایزوگام تک لایه در ساختمان سازی

ایزوگام از قیر و الیاف مصنوعی مختلف تهیه می شود.این ایزوگام ، همانطور که از نام آن معلوم است و البته در بالا نیز گفته شد لایه تیشو از جنس پلی استر در تولید خود ندارد، البته نداشتن لایه تیشو نشانه بی­کیفیت بودن ایزوگام نیست و در واقع با نظارت و در تطبیق با استاندارد­های ابلاغ شده از طرف سازمان ملی استاندارد ایران تولید و سپس عرضه می شود. ایزوگام تک لایه به دلیل مقاومت و انعطاف­ پذیری که دارد می توان در پی­ها، فونداسیون ساختمان، قبل از اجرای سرامیک در حمام و سرویس­ های بهداشتی و به طور کلی در هر قسمتی از ساختمان که پس از نصب ایزوگام، عملیات اجرائی دیگری انجام می گیرد به کار برد.

همچنین از ایزوگام تک لایه برای پوشش محل­ هایی که دارای ناصافی هستند به کار می رود. به طور مثال برای پوشش گوشه­ های دیوار و قسمت­هایی که دارای پستی و بلندی زیاد هستند از نوع ایزوگام استفاده می شود. ضخامت این ایزوگام حدود 2 تا 3 میلی­متر است.

تاثیر تعداد لایه ها در کیفیت ایزوگام

در فکر بسیاری چنین جا افتاده است که تعداد لایه­ ها میتواند تاثیر مستقیم بر کیفیت محصولات تولیدی داشته باشد. این فکر از آنجا ناشی شده که از ایزوگام در محل ­هایی به کار رفته که ناهنگون و غیر سازگار بوده است. یعنی اینکه ایزوگامی جهت نصب به کار رفته که برای آن محل مناسب نبوده و به صورت غیر کارشناسی در محل نصب شده است. برای اینکه این چنین مشکلاتی پیش نیاید بهتر است که قبل از خرید ایزوگام ابتدا از یک متخصص بخواهید تا از محل نصب ایزوگام بازدید کند و در این رابطه به شما راهنمایی ­هایی برساند. 

تاثیر تعداد لایه ها در کیفیت ایزوگام

قیمت ایزوگام دلیجان

البته بدیهی است که قیمت ایزوگام دلیجان نیز مانند دیگر محصولات بستگی به موارد بسیاری دارد، چرا که ایزوگام­ها با استاندارد­های مختلفی تولید می شوند که مشتریان بتوانند بسته به نیاز خود از آن استفاده کنند. با توجه به انواع مختلف ایزوگام سه ­­لایه، دو­لایه و تک­لایه قیمت آنها نیز مختلف است. که با بالاترین کیفیت در پروژه­های ساختمانی متنوع بسته به کاربرد آن مورد استفاده قرار می گیرد. ایزوگام­ها بر اساس تعداد لایه­ ها، استاندارد، ضخامت، نوع روکش، نوع برش، نوع قیر به کار رفته در ایزوگام دسته­ بندی می شود و قیمت هر کدام بسته به نوعش متفاوت است. ایزوگام با کیفیت معمولی، متوسط و عالی هر کدام دارای قیمت جداگانه هستند و ایزوگامی که خریداری می کنید باید تناسب بین کیفیت و قیمت را داشته باشد. البته در زمان خرید ایزوگام همیشه ایزوگامی را خریداری نمایید که کیفیت بالایی داشته باشد و هیچ­گاه راضی به خرید ایزوگام بی­ کیفیت تنها به­دلیل قیمت پایین­تر نشوید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Facebook
Call Now Button09122878029