ایزوگام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ایزوگام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیدم که ایزوگام چیست و چه ویژگی هایی دارد باید در ابتدا گفت که، ایزوگام نام تجاری یک نوع عایق است. به پوششی مقاوم که از جنس الیاف مصنوعی و قیر است، ایزوگام گفته می شود؛ با حرارت دادن این ماده  می توان به راحتی آن را در مکان های مورد نظر چسبانده و نصب کرد. از ایزوگام برای عایق کردن مکان هایی همچون دیواره ها، بام و کف خانه و ساختمان ها، پی، استخر و غیره استفاده می شود. معمولا برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب از ایزوگام استفاده می شود، اگر ایزوگام استفاده شده کیفیت مطلوبی داشته باشد حداقل 15 سال عمر می کند.

ایزوگام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
خرید ایزوگام
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید
البرز لرغوان

مواد تشکیل دهنده ایزوگام چیست؟

همان طور که گفته شد ایزوگام یک عایق در برابر رطوبت و آب است، بنابراین کیفیت آن بسیار اهمیت دارد. یکی ایزوگام خوب باید دارای مواد اولیه مناسبی باشد تا طول عمر بیشتری داشته باشد. به طور کلی در تولید ایزوگام از مواد اولیه زیر استفاده می شود:

 

 1.  مواد پلیمری به اسم اتکتیک پلی پروپیلن
 2.  قیر صنعتی
 3.  یک لایه پشم شیشه
 4.  یک لایه پلی استر سوزنی
 5.  در برخی ایزوگام ها از پودر مس 600 استفاده می شود
 6.  پودر تالک
 7.  چسب و باند
 8.  فویل آلومینیومی
 9.  فیلم پلی اتیلن
مواد تشکیل دهنده ایزوگام چیست؟

پاسخ به پرسش ایزوگام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی‌های ایزوگام چیست؟

یک ایزوگام دلیجان مناسب و خوب باید به گونه ای باشد که نیاز به برف روبی نداشته باشد. یک ایزوگام خوب باید در برابر گرما و سرما مقاومت بالایی داشته باشد. یک عایق خوب باید در برابر گازهای سمی، اشعه ایکس و اسیدها مقاومت بسیار زیادی داشته باشد. نصب ایزوگام دلیجان باید راحت، آسان و سریع باشد. قیمت ایزوگام دلیجان هم باید کاملا مناسب باشد. یک ایزوگام مناسب باید دارای قابلیت ترمیم و تعمیر باشد. باید دارای بیمه و ضمانت نامه باشد. علاوه بر موارد ذکر شده، یک ایزوگام خود از نظر کارشناسان دارای ویژگی های زیر است:
 • در برابر پارگی مقاومت بالایی دارد
 • مقاومت کششی بالایی دارد
 • در برابر گرما و سرما مقاوم است
 • امکان نفوذ آب و رطوبت وجود ندارد
 • ضخامت و وزن استاندارد

یک ایزوگام خوب چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

به راحتی میتوانید با انجام چند کار ساده  یک ایزوگام خوب را از یک ایزوگام نامرغوب تشخیص دهید.

از طریق بوی ایزوگام: اولین قدم برای تشخیص یک ایزوگام خوب ؛ بو کردن است. به طور کلی کواد نفتی بوی خوبی ندارند، اما اگر ایزوگام شما بوی بد گازوئیل صنعتی بدهد به طور حتم کیفیت خوبی ندارد.

نگهداری آن در فریزر: برای تشخیص کیفیت ایزوگام بهتر است یک تکیه از آن را بریده و در فریزر قرار دهید؛ بعد از گذت دو ساعت ایزوگام را خارج کنید و آن را با دست خم کنید.

اگر ایزوگام از قسمت خم شده ترک بخورد یا بشکند، کیفیت خوبی نداردو اما اگر سالم بماند یعنی ایزوگام شما کیفیت خوبی دارد و در برابر گرمه یا سرما بسیار مقاوم است.

جنس ایزوگام: برای تشخیص کیفیت ایزوگام فقط کافی است دستتان را روی قسمت بدون پوشش ایزوگام بکشید؛ اگر ذرات ریز و سیاه رنگ به دستتان بچسبد، ایزوگام شما بی کیفیت است. ولی اگر چیزی به دست شما نچسبید، نشان دهنده کیفیت بالای ایزوگام است.

مقاومت ایزوگام: یک روش دیگر برای تشخیص ایزوگام خوب این است که مقداری از ایزوگام را بکشید، اگر در برابر کشیدگی مقاومت نکند و پاره شود؛ یعنی ایزوگام شما نامرغوب است.

اما اگر ایزوگام شما در برابر کشیدگی مقاومت کرد و آسیبی ندید؛ یعنی دارای کیفیت خوبی است.یک ایزوگام خوب چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

در هنگام خرید ایزوگام به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در هنگام خرید ایزوگام باید به برخی نکات توجه کنید، تا بتوانید یک خرید مناسب داشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید که ایزوگام باید دارای یک لایه پلی استر و یک لایه تیشو باشد، و مشخصات دقیق آن روی برچسب به طور دقیق ذکر شده باشد.

ایزوگامی که قصد خرید آن را دارید؛ باید حتما دارای نشان استاندارد باشد. ایزوگامی را انتخاب کنید که متناسب با آب و هوای محل مورد استفاده باشد. در هنگام خرید توجه کنید که ایزوگام به طور کامل سالم باشد؛ به خصوص قسمت پاشنه عایق. توجه کنید که این قسمت شکستگی نداشته باشد.

اگر می خواهید محیطی مثل سرویس بهداشتی را عایق کاری کنید؛ حتما باید از ایزوگام دو لایه پودری و درجه یک استفاده شود.

ایزوگام شما باید دارای ضمانت نامه کتبی از طرف شرکت و بیمه از طرف شرکت تولید کننده یا فروشنده باشد. به طور کلی در هنگام خرید ایزوگام به این نکته توجه داشته باشید که از یک مرکز معتبر خریداری کنید تا بعد از نصب به راحتی بتوانید از گارانتی استفاده کنید. علاوه بر این موضوع قیمت ایزوگام نیز می‌تواند بر کیفیت آن تاثیرگذار باشد.

انواع مدل‌های ایزوگام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

به طور کلی در بازار دو نوع ایزوگام وجود دارد، نوع اول ایزوگام تک لایه ایت که ضخامت آن 3 میلی متر است.

 

نوع دوم ایزوگام دو لایه است که ضخامت آن 3.5 تا 4 میلی متر است.

 

همچنین ایزوگام از نظر روکش دارای انواع مختلفی است.

 
 • ایزوگام بدون روکش
 • ایزوگام فویل دار یا ایزوگام با روکش آلومینیوم
 • ایزوگام طرح دار و رنگی
 • ایزوگام با روکش سنگریزه ای و ماسه ای

 

 

بهترین نوع ایزوگام چیست ایزوگام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

به طور کلی ایزوگام ها دارای دو نوع تک لایه و دو لایه هستند که از نظر روکش و پوشش هم دارای 4 نوع هستند. برای این که متوجه شوید کدام ایزوگام بهتر است، در ابتدا باید به نیاز خود توجه کنید.

به طور مثال اگر می خواهید سطحی را ایزوگام کنید که در معرض تابش مستقیم نور خورشید و گرما است؛ مانند پشت بام باید از ایزوگام فویل دار یا با روکش آلومینیوم استفاده کنید.

اما اگر می خواهید کف سرویس بهداشتی یا دیواره و پی ساختمان را ایزوگام کنید، بهتر است از نوع ساده‌ی ایزوگام استفاده شود.

به طور کلی ایزوگام فویلی برای محیطی  مناسب است که در معرض تابش نور خورشید و گرما باشد.

ایزوگام هایی که روکش ماسه و سنگ ریزه دارند، دارای رنگ های متنوعی هستند و همانند ایزوگام طرح دار بیشتر کاربرد زیباسازی برای نماها و مکان های مختلف را دارد.

 

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Call Now Button09122878029