ترمیم ایزوگام خراب شده چگونه انجام می شود؟

ترمیم ایزوگام خراب شده چگونه انجام می شود؟

با اینکه ایزوگام اگر با کیفیت باشد چیزی نیست که حالا حالا ها خراب بشود، در این مقاله می خواهیم درباره ترمیم ایزوگام خراب شده صحبت کنیم. عوامل زیادی باعث خرابی ایزوگام می شود که ممکن است یکسری از آن ها به خاطر عوامل انسانی باشد و دیگر موارد به خاطر عوامل طبیعی اتفاق بیفتند. در هر صورت اینجا نیستیم که به دنبال مقصر بگردیم، در اینجا می خواهیم به شما آموزش بدهیم که ایزوگامی که خراب شده است را چگونه تعمیر کنیم. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل در این رابطه صحبت کنیم.

نحوه ترمیم ایزوگام خراب شده

در مقالات قبلی درباره عوامل موثر در خرابی ایزوگام صحبت کردیم و حالا می خواهیم درباره ترمیم ایزوگام خراب شده صحبت کنیم. این خرابی ها هر چقدر هم که نا چیز باشند، در مواقع بارندگی خودشان را نشان می دهند و همین آب و رطوبت ممکن است خرابی های جبران ناپذیری را بر جای بگذارد. پس باید قبل از اینکه بارندگی اتفاق بیفتد، نسبت به تعمیر ایزوگام اقدام کنیم که متحمل خسارات شدید نشویم. اول از همه هم باید ببینیم که دقیقا کجای ایزوگام خراب شده است که می توانیم از حوضچه های آب در دیوار ها و سقف ها استفاده کنیم. برای ترمیم هم معمولا از روش قیرگونی استفاده می شود اما روش های دیگری هم برای ترمیم وجود دارند.

چه عواملی باعث خرابی ایزوگام می شود

اول از همه به شما بگوییم که اگر خرید ایزوگام را از برند های معتبر و با کیفیت انجام دهید و نصب آن ها هم به اصولی ترین شکل ممکن انجام شود، ترمیم ایزوگام خراب شده شاید تا 15 الی 16 سال اصلا لازم نباشد که انجام شود. باید توجه داشته باشید که قیمت ایزوگام در کیفیت آن تاثیر زیادی دارد. اما به هر صورت نمی توان گفت که هرگز این خرابی ها بوجود نمی آیند. پس بهتر است یکسری از این عوامل خرابی را بشناسیم و از آن ها تا حد امکان پیشگیری کنیم. این عوامل عبارتند از:

-زمانی که چروکیدگی و بادکردگی در ایزوگام وجود داشته باشد.

-زمانی که در سقف یا دیوار ها نشست، خرابی و ترک وجود داشته باشد.

-زمانی که روی ایزوگام ها اجسام سنگین مانند کولر قرار می دهیم.

-زمانی که لایه آلومینیومی روی آن سوراخ می شود و آب زیر آن می ماند.

خرابی ایزوگام

مراحل ترمیم ایزوگام خراب شده

1-اول از همه برای “ترمیم ایزوگام خراب شده” باید آن را از محل نصب جدا کنیم. اگر این کار را نکنیم ممکن است برآمدگی یا فرورفتگی روی بام ایجاد بشود.

2-قطعه ای از همان ایزوگام را به اندازه یک حفره برش می دهیم. به صورتی که از کناره ها مقداری اضافه داشته باشد. حال همان قطعه را آنقدر حرارت می دهیم تا ذوب بشود.

3-قطعه ای که حرارت داده ایم را داخل حفره قرار می دهیم و گوشه های آن را به ایزوگام اصلی می چسبانیم.

4-در لبه های قطعه ایزوگامی که چسبیده شده است باید از چسب استفاده کنیم و روی آن ها پودر مل بپاشیم.

چه زمانی باید ترمیم ایزوگام خراب شده را انجام بدهیم؟

همانطور که گفتیم یک ایزوگام با کیفیت و خوبی اگر به صورت اصولی نصب شده باشد، در کمترین حالت دیگر 15 لی 16 سال را عمر می کند.به عنوان مثال ایزوگام دلیجان یکی از معروف ترین برندهای ایزوگام است که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، علاوه بر این موضوع، قیمت ایزوگام دلیجان با توجه به کیفیت آن بسیار مقرون به صرفه است. حال خرابی های احتمالی که ممکن است قبل از آن بوجود بیایند ممکن است شامل مواردی مثل پایه های کولر، بوجود آمدن درزها، ترک ها و چروکیده شدن ایزوگام می شود. همچنین اگر ما در مناطق آفتاب گیر از ایزوگام های بدون لایه فلزی قلع یا آلومینیوم استفاده نکنیم، ممکن است روی آن ها پوسیدگی ایجاد بشود و لازم شود که ترمیم ایزوگام خراب شده را انجام بدهیم. بهترین زمان هم برای تعمیر ایزوگام در فصل تابستان و قبل از بارندگی هاست به این خاطر که به محض بارندگی ممکن است دیگر کار از کار گذشته باشد و خسارتی که نباید را متحمل شده باشیم.

چگونه برای ترمیم ایزوگام خراب شده آن را از پشت بام جدا کنیم ؟ 

اول از همه باید برای جدا کردن ایزوگام از بام، به وسیله شعله آن را گرم کنیم و به همین ترتیب، قیر موجود در ایزوگام را ذوب کنیم. حال دیگر در این حالت می شود به راحتی ایزوگام را از سطح جدا کرد. در صورتی که سقف با قیرگونی عایق شده باشد، باید برای جدا کردن آن، از دستگاه های مخصوص که مناسب این کار هستند استفاده کنیم و جدا کردن آن ها از سقف و دیوار را به صورت اصولی انجام بدهیم. بعد از اینکه لایه را جدا کردیم باید محل نصب آن را به خوبی تمیز کنیم و نگذاریم که هیچگونه رطوبتی در زیر آن بماند. در مقالات قبلی گفتیم که روی سطح خیس  به هیچ عنوان نباید تا حد امکان ایزوگامی نصب بکنیم.

با ایزوگام هایی که دچار ترک یا شکاف شده اند چه باید کرد؟ 

شکاف ها و ترک های داخل سقف را می شود با استفاده از چسب یا با خمیر پرایمر ایزوگام پر کنیم و با این کار، نسبت به ترمیم ایزوگام خراب شده اقدام کنیم. خمیر پرایمر در دو نوع عرضه می شود که یک نوع آن مایع و دیگری به صورت خمیری است که برای پر کردن شکاف های ایزوگام مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از اینکه ایزوگام را نصب کنیم باز هم باید از اینکه گرد و خاکی زیر آن وجود ندارد اطمینان حاصل کنیم و مراقب باشیم که رطوبتی زیر آن نباشد و کاملا خشک باشد. همچنین باید ترک ها و شکاف های سطح کار را به طور کامل پر کنیم.

ترمیم ایزوگام خراب شده، سخن پایانی

این یک گفته معروف است و در اینجا باز هم آن را تکرار خواهیم کرد، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. برای همین هم تا جایی که می توانید سعی کنید از ایزوگام های با کیفیت برند های معروف ایزوگام دلیجان استفاده کنید و همچنین برای اجرای کار هم از نصاب های حرفه ای کمک بگیرید. در این صورت شاید هیچوقت دیگر لازم نباشد که ترمیم ایزوگام خراب شده را انجام بدهید و ایزوگام شما تا سال ها برای شما بدون مشکل کار خواهد کرد. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button09122878029