تست ایزوگام و آزمایش کیفیت ایزوگام با چه پارمترهایی انجام میشود

بدیهی است که همه در زمان خرید ایزوگام، سعی میکنند که  ایزوگام با کیفیت خریداری نمایند، تا بتوانند استفاده بیشتری از آن داشته باشند. اما این که آیا ایزوگام تولید شده کیفیت کافی را دارد یا خیر، سوال است. برای همین در کارخانجات ایزوگام، پس از تولید عایق رطوبتی، آن را به قسمت آزمایشگاه کارخانه منتقل می کنند تا سطح کیفیت و کارایی آن را مورد بررسی قرار دهند. در واحد آزمایشگاه مراحل دو گانه ­ای شامل تست ایزوگام نهایی توسط دستگاه­ های پیشرفته، تست مواد اولیه و خمش و … مورد ارزیابی قرار می گیرد.

قیمت ایزوگام دلیجان
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نصب ایزوگام و ارتباط با واحد پشتیبانی بروی لینک زیر کلیک کنید
ایزوگام دلیجان

آزمایش قیر ایزوگام

برای بررسی درجه نفوذ­پذیری قیر استفاده شده در ایزوگام و تست ایزوگام، میزان نرمی قیر را روی نقطه نرمی 60 تا 70 تنظیم می کنند و در دستگاه ریمبوبال می گذارند. قصد این کار تعیین سختی نسبی قیر خالص و دمیده می باشد. در این 2 حلقه تعبیه شده که قیر خالص پر می شوند و در مرحله­ ی بعد توپ کوچکی که آغشته به محلول گلیسیرین است. قرار می دهند و با افزایش حرارت و همزمان با سقوط توپ درجه نرمی قیر مشخص می شود، برخی اوقات برای ارزیابی دقیق­تر، مواد مخلوط شده را با درجه نرمی 120 هم مورد آزمایش قرار می دهند.

آزمایش کیفیت ایزوگام در برابر حرارت

برای برسی پایداری حرارتی از دستگاه آون استفاده می کند. عایق رطوبتی با سایز 10 * 10 را به مدت 2 ساعت در دمای 1200 درجه سانتی­گراد قرار می دهند. اگر در مدت زمان آزمایش عایق نرم شود و قیر چکه کند، ایزوگام از نظر مقدار لایه تیشو برسی می شود. این تست ایزوگام در برابر حرارت است

مقاومت ایزوگام در برابر یخ زدگی

برای تست ایزوگام در برابر یخ­زدگی و سرما، از دستگاه خمش و تحت دمای 15- درجه روی یک تکه ایزوگام 10 *10 استفاده می کنند. بعد از حدود 2 ساعت میله­ای که در دستگاه تعبیه شده است را به سمت پایین می کشند. در صورت بروز هر گونه شکستگی در ایزوگام باید قیر سفت مورد ارزیابی قرار گیرد.

آزمایش کیفیت ایزوگام در مقابل کشش

برای سنجش مقاومت کششی ایزوگام و لایه­ ی تیشو از دستگاه کشش 200 kg استفاده می کنند. این دستگاه دارای دو فک است که دو لایه پلی­ استر و تیشو به ابعاد 30*30 را میان این فک­ها قرار می دهند. فک بالا متحرک بوده و به سمت بالا کشیده می شود، در حالی که فک پایین ثابت است. اگر ایزوگام با کیفیت و استاندارد باشد، نباید لایه تیشو دارای پارگی شود. با این وجود و با توجه به نتایج بدست آمده از تحقیقات کارشناسان، اکثر واحدهای تولیدی آزمایش کیفیت ایزوگام را انجام نمی دهند و تنها حدود 35 درصد از این کارخانجات دارای استانداردهای ISO می باشند. برای قبل نصب ایزوگام کارآمد است اما برای بعد از نصب از دستگاهی حبابی استفاده می شود.

آزمایش کیفیت ایزوگام در مقابل کشش

کنترل کیفیت ایزوگام

همچنان که در بالا نیز گفته شد کیفیت ایزوگام، از جمله نکات بسیار مهمی است که در زمان خرید ایزوگام باید به آن دقت شود. عایق­های رطوبتی سال­های زیادی است که در ساختمان سازی و صنعت ساخت و ساز استفاده می شوند. از ایزوگام برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به داخل ساختمان استفاده می شود. سطح پشت بام ساختمان­ها به وسیله ایزوگام پوشانده می شود تا از نفوذ رطوبت جلوگیری کند. همانطور که میدانید این مواد به قسمت زیادی از آن را قیر اصلاح شده تشکیل می دهد، از راه اعمال حرارت به سطح مورد نظر می چسبد. اما از آسان ترین راه­ های تشخیص کیفیت خوب ورق ایزوگام، بهره­ مندی آن از نشان استاندارد ملی می باشد.

سازمان ملی استاندارد با تدوین استاندارد ملی شماره 3885 تحت عنوان ورق­های انعطاف پذیر عایق رطوبتی، ورق­ه ای قیری تقویت شده عایق رطوبتی سطوح، خصوصیات و ویژگی­ های یک ورق مناسب و استاندارد ایزوگام را تعیین کرده است. از این رو توصیه می شود که در زمان خرید در ابتدا، به درج نشان استاندارد بر روی آن توجه نمایید. در استاندارد ملی شماره 3885 به تست­ های کنترل کیفی لازم برای برسی ویژگی­های یک ورق ایزوگام با کیفیت اشاره شده است. در این استاندارد، عایق­ های رطوبتی از نظر منطقه کاربرد به سه نوع سردسیر، گرمسیر، و معتدل تقسیم ­بندی می شوند. و مجموعه ­ای از تست های کنترل کیفی الزامی متفاوت به شرح زیر برای آنها ارائه می شود.:

 1. الزامات وضعیت ظاهری
 2. انعطاف پذیری ایزوگام در دمای پایین
 3. طول، عرض و مستقیم بودن ورق ایزوگام
 4. مقاومت به جریان در دمای بالا
 5. کمترین مقاومت کششی در نقطه ماکزیمم و حداقل افزایش طول نسبی در آزمون کشش
 6. حداقل مقاومت در مقابل پارگی
 7. پایداری ابعادی
 8. نفوذ ناپذیری ایزوگام در مقابل آب
 9. فرسودگی مصنوعی ایزوگام از طریق قرارگیری در معرض نور uv و درجه حرارت بالا

ویژگی ایزوگام های مرغوب

برای “تست ایزوگام” و تشخیص ایزوگام با کیفیت به این ویژگی­ ها دقت نمایید:

 1. یکی از مشخصات ایزوگام با کیفیت ضخامت ایزوگام است. ضخامت لایه رطوبتی استاندارد باید 4 میلی­متر باشد. اگر ضخامت آن کمتر از این باشد، کیفیت آن استاندارد لازم را ندارد.
 2. وزن ایزوگام، برای تست ایزوگام باید وزن استاندارد را داشته باشد، وزن استاندارد ایزوگام 40 تا 42 کیلوگرم است. داشتن وزن کمتر نشانه عدم استاندارد عایق رطوبتی می باشد.
 3. ضخامت روکش آلومینیومی ایزوگام استاندارد،16 میکرون باید باشد.
 4. ایزوگام استاندارد، دارای ضمانت­نامه و بیمه نام، از طرف شرکت تولید کننده آن می باشد.
 5. در تولید ایزوگام استاندارد لایه ی تیشو و پلی استر مرغوب استفاده می شود.
 6. یک ایزوگام با کیفیت، دارای نشان ملی استاندارد با فاصله هر دو متر بر روی رول عایق چاپ شده است.
 7. در تولید ایزوگام مرغوب، شرایط آب و هوایی سردسیر، رطوبتی و گرمسیر بسیار مورد توجه قرار می گیرد و متناسب با شرایط اقلیمی، ایزوگام استاندارد تولید می شود.
 8. در عایق­ های با کیفیت در صورتی که شما با دست بر روی لایه خارجی آن دست بکشید، ذرات سیاه به دست نمی چسبد، اگر به دست تان ذرات سیاه چسبید نشانه بی­ کیفیت بودن ایزوگام است.
 9. ایزوگام استاندارد در صورت تا کردن به هیچ عنوان خم نمی شود و همچنین در صورت کشیده شدن از هر طرف هرگز پاره نمی شود
 10. یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که عموما قیمت ایزوگام بی کیفیت، از ایزوگام­های استاندارد و با کیفیت کمتر است. پس برای اینکه هزینه کمتری را پرداخت نمایید، به هیچ عنوان راضی به خرید ایزوگام بی کیفیت نشوید. ایزوگام دلیجان از جمله ایزوگام­های با کیفیت محسوب می شود. قیمت ایزوگام دلیجان نیز با توجه به کیفیتی که دارد می تواند برای شما مناسب و به­ صرفه باشد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Call Now Button09122878029