ایزوگام بر اساس تعداد لایه و روکش ایزوگام به چند گروه تقسیم میشوند؟

همانطور که همگی می دانیم از ایزوگام برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و نم به داخل ساختمان استفاده می شود، البته ایزوگام کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد، و برای مکان­های زیادی مانند دیوار، دستشویی، بالکن و غیره استفاده می شود که در هر کدام از این جاها با توجه به تعداد لایه و روکش ایزوگام از ایزوگام مورد نیاز استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت که ایزوگام­­ها از لحاظ تعداد لایه و روکش ایزوگام به چند دسته تقسیم می شوند.

قیمت ایزوگام
برای اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت ایزوگام کلیک کنید
البرز ارغوان

ایزوگام بر اساس تعداد لایه

همانطورکه در بالا نیز گفته شد که تعداد لایه و روکش ایزوگام، نوع و قیمت ایزوگام را مشخص می کند. ایزوگام از لحاظ تعداد لایه­ ها به دو دسته تقسیم می شود :

  • ایزوگام تک لایه

ایزوگام تک لایه دارای استحکام کمتر و انعطاف بیشتر است و اگر در محل­هایی که رطوبت زیادی دارد استفاده شود، بهتر است که از دو لایه ایزوگام دلیجان استفاده شود . زیرا قیمت ایزوگام دلیجان تک لایه مقرون به صرفه تر است و کیفیت بالاتری دارد . 

  • ایزوگام دو لایه

این ایزوگام نسبت به خرید ایزوگام تک لایه قیمت بیشتری دارد و از انعطاف کمتری برخوردار است و برای نصب در گوشه­ ها و یا محل­هایی که پستی و بلندی دارد ، خیلی مناسب نیست.

ایزوگام بر اساس تعداد لایه

ایزوگام تک لایه

ایزوگام تک لایه همانطورکه از نامش نیز مشخص است از یک لایه الیاف پلی­ استر یا اسپان باند تشکیل شده است. این ایزوگام ­ها چون تک لایه هستند دارای انعطاف بالایی می باشد و در مکان­های گنبدی و جایی که احتیاج به انعطاف بیشتری دارد مورد استفاده قرار می گیرند.

ایزوگام تک لایه دارای ضخامت کمتر حدود 2 تا 3 میلی­متر است. قیمت ایزوگام تک لایه از قیمت کمتری برخوردار است. البته دلیل ارزان­تر بودن دلیل بر بی کیفیت بودن این ایزوگام نمی باشد، بلکه دلیلش این است که در تولید این ایزوگام از مواد اولیه کمتری استفاده می شود. به همین دلیل برای صرفه­ جویی در هزینه­ ها در محل ­هایی که رطوبت کمتر است از این ایزوگام استفاده می­شود.

در تولید ایزوگام تک لایه چون فقط از پلی­استر استفاده می شود کیفیت پلی­ استر خیلی مهم است و تراکم و ضخامت و سطح پلی­ استر باید به صورت یکدست باشد. اما در صورتی که تراکم پلی استر یکدست نباشد، ایزوگام دارای ضخامت یکسان نخواهد بود و مقاومت و دوام کافی را نخواهد داشت. 

ایزوگام دو لایه

ایزوگام دو لایه شامل یک لایه پلی ­استر و یک لایه تیشو اضافی برای استحکام بیشتر و لایه­های قیر و فویل می باشد. این نوع ایزوگام ضخامت بیشتری دارد و برای ایزوگام بام و دیوار بیرونی و همچنین محل­هایی که رطوبت زیادتری دارد، استفاده می شود. ضخامت ایزوگام دو لایه حدود 3 تا 5 میلی­متر است. ایزوگام دو لایه می تواند با یک لایه روکش فویل ­دار باشد و یا می تواند از نوع بدون فویل باشد. این ایزوگام جزو پرکاربردترین نوع ایزوگام نیز می باشد. ایزوگام دو لایه از استحکام و قدرت عایق­بندی بالاتری برخوردار است و به دلیل کیفیت و دوام بهتر و همچنین استفاده از مواد بیشتر و مرغوب ­تر قیمت بالاتری نیز دارد. ایزوگام دلیجان با توجه به کیفیتی که دارد می تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد. قیمت ایزوگام دلیجان نیز برای شما به صرفه و مناسب است.

 

ایزوگام بر اساس انواع روکش

همانطور که در بالا گفته شد تعداد لایه و روکش ایزوگام است که نوع ایزوگام را تعیین می کند و سبب استفاده ایزوگام در جاهای مختلف می شود. در بالا در رابطه با تعداد لایه­های ایزوگام صحبت کردیم، اما در ادامه در رابطه با روکش­های مختلف ایزوگام نیز صحبت می کنیم. ایزوگام­ها بر اساس روکش به چهار دسته تقسیم می شوند، ایزوگام فویل­دار، ایزوگام با روکش سنگریزه­ای، ایزوگام پودری و ایزوگام بدون فویل.

ایزوگام فویل دار

این نوع ایزوگام همان ایزوگام دو لایه است که بر سطح آن یک لایه فویل آلومینیوم کشیده شده است. ایزوگام فویل­دار از ایزوگام­های پر­طرفدار است و متقاضیان زیادی دارد. در ساخت این محصول از 14 تا 16 میکرون استفاده می کنند و این امر سبب می شود تا مقاومت و کشش این ایزوگام نسبت به موارد بدون­فویل بیشتر باشد. از ایزوگام فویل­دار در مکان­هایی که نور خورشید به آنها به صورت مستقیم می تابد استفاده می شود. آلومینیوم به کار رفته در این ایزوگام سبب می شود که نور خورشید منعکس شود و گرما کمتر بر ساختمان جذب شود.

ایزوگام فویل دار

ایزوگام سنگریزه ای

برای تولید این ایزوگام از سنگ­ریزه­های طبیعی استفاده می­ شود. و این امر این امکان را به تولید کننده می دهد که محصول را در رنگ­های متنوع تولید کند. به طور کلی این ایزوگام بیشتر برای زمین­های بازی و نمای ساختمان­ها و شیراوانی­ها به کار می رود. این ایزوگام به دلیل داشتن سنگریزه بر سطح خود سبب می شود که گرما را جذب کند و این از معایب این ایزوگام می باشد.

ایزوگام پودری

تفاوت ایزوگام پودری با ایزوگام فویل­دار در این است که در این ایزوگام به جای روکش آلومینیومی از مواد پودری استفاده می شود. لازم به ذکر است که به ایزوگام پودری ایزوگام ساده نیز می گویند. عمر این ایزوگام­ها حدود 10 سال است.

ایزوگام بدون فویل

ایزوگام بدون فویل دقیقا همان ایزوگام فویل­دار است، اما در این ایزوگام از لایه فویل آلومینیومی استفاده نشده است. از این ایزوگام در محل­هایی که در معرض تابش نور خورشید است نمی شود استفاده کرد. به طور کلی به ایزوگام­هایی که در تولید آنها از هیچ لایه اضافی استفاده نشده است ایزوگام بدون فویل می گویند.

 

کلام آخر

در این این مقاله در رابطه با تعداد لایه و روکش ایزوگام صحبت شد. و تعداد لایه­های ایزوگام و همچنین انواع روکش­های ایزوگام نیز بیان شد. اما شما در زمان خرید ایزوگام باید حتما به این نکته توجه کنید که از ایزوگام را برای چه محلی می خواهید استفاده کنید تا با توجه به محل مورد نظر ایزوگام مناسب را خریداری نماید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Twitter
Facebook
Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Call Now Button09122878029