علائم نشان دهنده تعویض ایزوگام قدیمی یا تعمیر آن

پس از گذشت چند سال از نصب ایزوگام، شما با سایش ها و فرسوده شدن ایزوگام روبرو می شوید، اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که آیا باید برای تعویض ایزوگام اقدام کرد یا برای تعمیر آن. البته می توان گفت که این به محل نصب ایزوگام نیز بستگی دارد. مثلا اگر از ایزوگام برای عایق کردن حمام و دستشویی استفاده کرده باشید، زمان تعویض ایزوگام با ایزوگامی که برای پشت بام ساختمان استفاده کرده اید؛ متفاوت است. اگر ایزوگام در محل مناسب استفاده شود، حداکثر 10 تا 15 سال خیال تان راحت است، از این رو برای خرید ایزوگام سعی کنید که حتما ابتدا کاملا تحقیق و بررسی کنید و سپس به فکر خرید ایزوگام شوید. 

قیمت ایزوگام
برای اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت ایزوگام کلیک کنید
البرز ارغوان

تعویض ایزوگام یا تعمیر

اگر بیشتر از 10 سال است که شما از ایزوگام استفاده می کنید، لازم است که برای تعویض یا ترمیم آن اقدام نمایید. ابتدا لازم است که ظاهر ایزوگام را بررسی کنید و بعد از مشاهده آسیب های وارده، در رابطه با ترمیم یا تعویض ایزوگام اقدام نمایید. در برخی موارد که نصب ایزوگام به درستی انجام نشده است، به ایزوگام آسیب وارد می شود، در نتیجه عایق رطوبتی عملکرد مناسبی نخواهد داشت، و نم و رطوبت را به ساختمان منزل شما نفوذ می دهد. پس با توجه به قیمت ایزوگام دلیجان به فکر تعویض یا تعمیر ایزوگام خود باشید.

برای اینکه به طور دقیق بدانید که آیا ترمیم ایزوگام بهتر است یا تعویض، لازم است که با دقت ایزوگام را بررسی نمایید و سپس با توجه به ایراد به وجود آمده در آن، یکی از دو روش ترمیم یا خرید ایزوگام را انتخاب نمایید. البته بررسی مزایا و معایب هر کدام از این روش های نیز می تواند به ما در تصمیم گیری در رابطه با ترمیم یا تعیوض نیز کمک کند. در ادامه مقاله در رابطه با علائمی که نشان دهنده نیاز ایزوگام به ترمیم یا تعویض است، آشنا می شویم. همچنین مزایا و معایب این روش ها نیز به صورت جداگانه بررسی می شود.

علائمی که نشان دهنده نیاز ایزوگام به تعمیر یا تعویض است کدامند؟

همانطور که در بالا نیز گفته شد، بعد از اینکه از نصب ایزوگام مدتی می گذرد به دور از بحث قیمت ایزوگام و کیفیت بالای آن؛ حتی اگر عیبی در آن معلوم نشود، وقت ترمیم و یا تعویض آن فرا رسیده است. اما برخی اوقات با وجود نصب تازه ایزوگام، شاهد نشتی نم و یا ایجاد لکه زرد در سقف منزل هستیم، این مشکل اکثر برای ایزوگام های پشت بام رخ می دهد. چرا که ایزوگامی که در پشت بام منازل است، در معرض تماس مستقیم با نور خورشید و عوامل محیطی قرار دارد. برای “تعویض ایزوگام”، بهتر است که هر سال ظاهر این عایق رطوبتی را بررسی نمایید و پس از مشاهده علائم مربوط نسبت به ترمیم یا تعویض آن اقدام نمایید.

مشاهده ترک خوردگی

این اتفاق به خاطر تبخیر شدن مواد نفتی است که در ایزوگام ها به کار رفته است و اکثر در ایزوگام پشت بام رخ می دهد. برای برطرف کردن این مشکل می توان از روش ترمیم و یا تعویض استفاده کرد. البته بستگی به مقدار ترک ها نیز دارد. 

مشاهده چروکیدگی

این اتفاق به دلیل کم بودن حرارت در هنگام نصب ایزوگام اتفاق می افتد. به طور کلی برای رفع این مشکل باید از روش تعویض ایزوگام استفاده کرد. اما بسته به مقدار و ابعاد چروک ایجاد شده می توان از روش ترمیم آن نیز استفاده کرد. البته برای ترمیم ایزوگام در این قسمت، باید بخش چروکیدگی کاملا برداشته شود.

مشاهده تاول

تاول زمانی بر روی ایزوگام اتفاق می افتد که در نصب مشکلی وجود داشته باشد. اگر زیر ایزوگام درزمان نصب مرطوب باشد، بر روی کار تاول ایجاد می شود. در این قسمت نیز راه چاره ، تعویض ایزوگام است، اما اگر سطح آسیب کم باشد، می توان آن را ترمیم کرد.

مشاهده پوسیدگی و کهنگی

زمانی که ایزوگام پوسیده و کهنه شود، راه حل رفع این مشکل تعویض ایزوگام است و توصیه به تعمیر نمی شود.

بررسی مزایا و معایب ترمیم ایزوگام

بدیهی است که ترمیم ایزوگام نسبت به تعویض ایزوگام و خرید ایزوگام هزینه کمتری را برمی دارد؛ که این خود یکی از مزیت های ترمیم ایزوگام است، اما از معایب این روش نیز می توان به وجود احتمال خراب شدن زودهنگام ایزوگام از قسمت های دیگر نیز اشاره کرد. همچنین این امکان نیز وجود دارد که لایه های تازه ای که برای ترمیم نصب می شود، از سطح کار جدا شود و سبب نفوذ آب به داخل ساختمان شود. 

از مزایای تعویض ایزوگام می توان به وارد نشده بار اضافی به ساختمان، همچنین امکان بررسی و زیرسازی و شیب آن در صورت نیاز و غیره نیز اشاره کرد. و از جمله معایب آن می توان به طولانی شدن زمان نصب ایزوگام و افزایش هزینه ها، به دلیل قیمت ایزوگام و نصاب و غیره نیز اشاره کرد.بررسی مزایا و معایب ترمیم ایزوگام

آشنایی با روش ترمیم ایزوگام

ابتدا لازم است که برای ترمیم ایزوگام یکسری شرایط و ویژگی ها را در نظر بگیرید. به طور مثال شیب سقف باید استاندارد باشد. لایه های ایزوگام قبلی چسبندگی کافی را داشته باشد . آز بام جدا نشده باشد. ایزوگام قبلی باید دارای سطحی صاف و خشک باشد و ایزوگام ترمیم باید توسط افراد با تجربه نصب شود. زمانی که تمامی این شرایط موجود باشند، برای ترمیم ایزوگام می توانید از ماستیک و چسب ایزوگام استفاده کنید، یا یک لایه ایزوگام بر روی آن بچسبانید. برای ترمیم چروکیدگی نیز باید ابتدا چروک ها توسط حرارت باز شوند و سپس لایه جدید بر سطح آن چسبانیده شود. برای ترمیم تاول نیز ابتدا باید تاول ها را برید و پس از انجام زیرسازی لازم آن را ترمیم کرد. تمامی این موارد زمانی امکان پذیر است که مشکل ایجاد شده برای یک قسمت کوچک باشد. در غیر این صورت باید ایزوگام تعویض شود.

آموزش تعویض ایزوگام

برای تعویض ایزوگام پشت بام، ابتدا باید ایزوگام قبلی حرارت داده شود تا قیر موجود در آن ذوب شود. با ذوب شدن قیر، ایزوگام از سقف جدا می شود. و در صورت جدا نشدن باید از تجهیزات مخصوص استفاده شود. پس از جدا کردن ایزوگام از سطح، باید تمامی ایرادات سقف توسط خمیر پرایمر و چسب ماستیک برطرف شود. پس از آن باید ایزوگام جدید را با اصول درست در جای خود نصب شود. در زمانیکه برای خرید ایزوگام می روید حتما به کیفیت ایزوگام دقت نمایید؛ چرا که ایزوگام با کیفیت می تواند مقاومت بیشتری را در مقابل تغییرات آب و هوایی از خود نشان دهد. ایزوگام دلیجان با کیفیت خوبی که دارد یک انتخاب درست برای شما است. قیمت ایزوگام دلیجان نیز با توجه به کیفیتی که دارد بسیار مناسب است.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Call Now Button09122878029