بررسی تفاوت ایزوگام و قیر گونی

تفاوت ایزوگام و قیر گونی چیست؟ ایزوگام و قیر گونی هر دو عایق رطوبتی هستند که مانع ایجاد نم در منازل، استخر ها، بام ها و بسیاری از مکان های دیگر می شوند. با نزدیک شدن به فصل پاییز و زمستان و بارش باران و برف، بسیاری از افراد به فکر عایق کاری و جلوگیری آسیب های احتمالی می افتند. از همین رو دست به کار می شوند تا پیش از باران های شدید پاییزی آمادگی های لازم را برای مقاومت در برابر سرما در منازل خود فراهم آورند. ایزوگام و قیر گونی از عایق های رطوبتی پر مصرف و پر طرفدار هستند. برخی از افراد در انتخاب بین این دو شیوه مردد هستند و نمی دانند که کدامشان می توانند مناسب تر باشد. مقاوم سازی ساختمان در برابر رطوبت یکی از موارد مهمی است که هنگام ساختن ساختمان یا زندگی در یک واحد باید به آن توجه کرد. اگر سقف و دیوار ها و کف یک ساختمان در برابر آب و رطوبت مقاوم نباشد، پس از مدتی با باراش باران و افزایش رطوبت هوا، ساختمان دچار مشکلاتی می شود. در ادامه به بررسی ویژگی ها، فواید و معایب و همینطور تفاوت ایزوگام و قیر گونی می‌پردازیم.

قیمت ایزوگام دلیجان
برای اطلاعات بیشتر از قیمت ایزوگام دلیجان کلیک کنید
البرز ارغوان

معرفی ایزوگام و قیر گونی

سال‌های زیادی است که ساختمان‌های مسکونی از خرید ایزوگام برای عایق بندی سقف‌ استفاده می‌کنند. قیر گونی پشت بام، ایزوگام روف گاردن، قیرگونی سرویس بهداشتی و… همگی از کاربرد های این عایق های رطوبتی هستند. این دو عایق را عایق رطوبتی می نامند از آن جهت که کار هر دوی آنها جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به داخل ساختمان است. قطعا تفاوت این دو باعث شده است تا هر فرد بسته به نیازی که دارد، یکی از این دو عایق را انتخاب نماید.

قیرگونی

پیش از این که بخواهیم به “تفاوت ایزوگام و قیر گونی” بپردازیم. ابتدا باید این دو را به صورت جداگانه برسی کنیم. قیرگونی نوعی ورقه سنگین است که در ساخت و ساز از آن استفاده های زیادی می شود.این ورقه های سنگین با آغشته کردن نوعی کاغذ، فایبرگلاس حصیری و گونی به قیر ساخته می شوند.
با ترکیب کردن مواردی که ذکر کردیم ماده ای ضد آب تولید می شود. از این ماده برای پوشش و عایق سقف ساختمان، کف سروریس بهداشتی، استخر و . . . استفاده می کنند.
عایق قیر گونی حدوداً شبیه به ایزوگام است و تنها تفاوت ایزوگام و قیر گونی است که در قیرگونی از آسفالت استفاده نمی شود در صورتی که در ساخت ایزوگام از آسفالت استفاده می شود. با وجود تفاوت بین قیرگونی و ایزوگام از هر دوی آنها به منظور عایق بندی ساختمان استفاده می شود.

قیر های خالص که در فرآیند پالایش نفت خام تولید می گردند، در عایق کاری استفاده می شوند. قیر های خالص به لحاظ ظاهری براق و شفاف هستند. نکته قابل توجه این است که اگر قیر با آهک تماس داشته باشد از خواص عایقی آن کاسته می شود.
نکته دوم این است که هنگام اجرای قیرگونی، در زمان حرارت دادن باید توجه داشت که نسوزد، زیرا قیر سوخته چسبندگی و عایق نخواهد داشت.
از قرون ها پیش از قیرگونی برای عایق کاری استفاده می شد. در گذشته قیرگونی با استفاده از پارچه و لباس کهنه تهیه می شد اما امروزه از کاغذ ها و مقواهای بازیافتی و خاک اره برای تهیه قیرگونی استفاده می شود.

 

ایزوگام

به طور کلی می توان گفت که پوشش ایزوگام نوعی پوشش مقاوم از ترکیب قیر و الیاف مصنوعی است که با استفاده از حرارت چسبانده می شود. تا در نهایت بتواند وظیفه خود یعنی جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به محیط را به درستی انجام دهد.
ایزوگام برای حفاظت از انواع ساختمان ساخته شده است. قیری که در تولید ایزوگام استفاده می شود. مخلوطی از مواد و مایعات آلی است که حالتی بسیار چسبناک و ضد آب دارد. از ایزوگام عنوان ایزوگام پشت بام، ایزوگام سقف و ایزوگام دیوار ها و … استفاده می شود. ایزوگام ها در حالت های مختلفی ساخته می شوند و اصلاً به صورت رول های بزرگ هستند.
می توان عیناً مشاهده کرد که امروزه در بیشتر بناها و ساختمان ها، فونداسیون و ایزولاسیون دیوار ها، سرویس بهداشتی و … از یک لایه عایق رطوبتی استفاده می کنند.
سال های زیادی است که ایزوگام برای پوشش پشت بام و دیوار ها و ضد آب کردن آنها استفاده می شود. این عایق از مواد اصلی است که در ساخت سقف ها به کار می روند و اصولاً اکثر ما در خانه هایمان ایزوگام پشت بام را دیده ایم.
ایزوگام هایی که در بازار موجود هستند هر کدامشان باتوجه به نوع محصول، به صورت تک لایه و یا دو لایه ساخته می شوند که در آن تیشو و پلی استر وارد تشتک قیر می گردد و بعد از آن هم با مواد پرایمری یا قیر دمیده آغشته می شود

بررسی مزایا و معایب ایزوگام و قیر گونی

توضیحاتی کلی در رابطه ایزوگام و قیرگونی داده شد.در ادامه به برسی مزایا و معایب این دو عایق رطوبتی می پردازیم. برسی تمامی ویژگی های این عایق های رطوبتی می توانند به شما کمک کنند تا بهترین عایق رطوبتی را انتخاب نمایید.

 

مزایای ایزوگام

 • عایق ایزوگام در برابر یخ زدگی مقاومت بسیار بالایی دارد.
 • اجرای این محصول محدودیتی ندارد. یعنی فرق نمی کند حمام باشد یا استخر در واقع قابلیت اجرا در تمام محیط ها را دارد.
 • نصب ایزوگام سریع و اسان است.
 • سبکی این عایق یکی دیگر از مزایای ایزوگام پشت بام است. وزن این محصول برابر است با 4 کیلوگرم بر متر مربع.
 • مقاوم در برابر گرمای 130 درجه و سرمای 40 درجه سانتی گراد.

معایب ایزوگام

 • ممکن است ایزوگام هفت ماه پس از تولید فاسد شود.
 • قیمت ایزوگام  های مناسب که از مواد اولیه وارداتی در آنها استفاده شده است کمی بالا است.
 • غیر قابل استفاده بودن سطح که با این عایق رطوبتی پوشیده شده است در پشت بام ساختمان به دلیل ضخامت کم آن و سر بودن.
 • رنگ سیاه ایزوگام های فاقد فویل باعث

مزایای قیرگونی

 • قیرگونی نسبت به بعضی از عایق های رطوبتی صرفه اقتصادی بیشتری دارد یا به عبارت ساده تر ارزان تر است.
 • با توجه به قدمت این عایق رطوبتی طی سال ها کارایی خود را نشان داده و توانسته است اطمینان اکثر افراد را نسبت به خود جلب کند.
 • قیر از دانسیته یا چگالی بالایی برخوردار است و این امر سبب سنگین شدن وزن آن می شود.
 • بر روی قیر امکان رفت و آمد وجود دارد در صورتی که اجرای آن با آسفالت همراه باشد.
 • تعمیر کردن نقطه ای قیر که قدیم ترین نوع عایق بندی نفتی است، آسان تر است.

 

معایب قیرگونی

 • حرارت زیاد همیشه خطرناک است همانطور که گفته شد در اجرای قیرگونی به حرارت بالایی نیاز است. یکی از معایب قیرگونی خطرناک بودن آن به دلیل حرارت بالای قیر است.
 • احتمال پارگی های ناشی از نشست های احتمالی سازه ساختمان.
 • گذر زمان ممکن است هر چیزی را فرسوده و یا پوسیده کند که قیرگونی نیز از این امر مستثنی نیست و ممکن است بر اثر گذشت زمان دچار پوسیدگی شود.
 • وزن بالا نیز می تواند یکی از معایب قیرگونی باشد، البته وزن بالا در صورتی از معایب به حساب می آید که در محاسبات مقاومت سازه گنجانده نشود.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Call Now Button09122878029