اصول زیرسازی ایزوگام چیست و به چه صورت انجام می شود؟

همانطور که می دانید ایزوگام یکی از عایق هایی است که برای پیشگیری از نفوذ رطوبت و آب به درون ساختمان استفاده می شود. این عایق بسیار مقاوم است و از این رو در بسیاری از سطوح کاربرد دارد. همچنین به دلیل نصب بسیار راحت و سریع، در اکثر پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد. علی رغم سرعت انجام کار، عملیات نصب و اجرای ایزوگام با اصول و قواعد خاصی  همراه است که در صورت توجه نکردن به این اصول و یا اجرای نادرست آنها، علاوه بر اینکه مقاومت سطح در برابر نفوذ رطوبت کم می شود، شما ملازم به پرداخت هزینه های بسیاری می شوید. یکی از اصولی که در نصب ایزوگام باید به آن دقت شود و جزو فرایند آماده سازی به شمار می رود. در ادامه در رابطه با زیرسازی ایزوگام و روش انجام آن صحبت می کنیم.

 
قیمت ایزوگام
برای اطلاعات بیشتر از قیمت ایزوگام کلیک کنید
البرز ارغوان

شرایط اجرای زیرسازی پیش از ایزوگام

برای اینکه بتوانید “زیرسازی ایزوگام” را اجرا کنید لازم است که سطح مورد نظر را از پسماندهای قدیمی پاک کنید.با توجه به قیمت ایزوگام این امر یک امر ضروری در نظر گرفته می شود. همچنین باید به این نیز دقت نمایید که سطح نباید مرطوب باشد، چرا که این به چسبندگی ایزوگام کمک بیشتری می کند. به همین دلیل باید قبل از شروع عملیات عایقکاری، علاوه بر مسطح سازی و رفع ترک های موجود، هرگونه چربی های نفتی و روغنی، سنگریزه و خاک و یا پلیسه های سیمانی از محل ایزوگام، پاکسازی و جمع آوری و سپس با استفاده از مواد و عملیات خاص، سطوح مورد نظر پوشانده شود. عموما مواد مورد نیاز برای زیرسازی ایزوگام، متناسب با سطح کار و جنس آنها در قبل از ایزوگام، تعیین می شود که شامل موارد زیر است:

 
زیرسازی سطوح موزاییکی: معمولا برای اجرای زیرسازی در سطوح موزائیکی، ابتدا سطح مورد نظر با دوغاب سیمانی و  پس از آن، توسط پرایمر بنزینی پوشانده می شود.
زیرسازی سطوح سیمانی: برای ایزوگام روی سیمان نیز معمولا از پرایمر بنزینی و یا قیرکشی به عنوان زیرساز و پوشش قبل از ایزوگام، استفاده می گردد.
زیرسازی سطوح آسفالتی: بهترین پوشش برای زیرسازی سطوح آسفالتی پرایمر آبی می باشد.
زیرسازی سطوح بتنی: قیر کشی زیر ایزوگام بهترین ماده برای زیرسازی سطوح بتنی محسوب می شود.
 
شرایط اجرای زیرسازی پیش از ایزوگام

همه چیز در مورد زیرسازی ایزوگام

مزایای استفاده از قیر در زیرسازی ایزوگام

یکی از روش هایی که برای زیرسازی ایزوگام استفاده می کنند، قیرکشی زیر ایزوگام است. استفاده از قیر پاشی با مزایای فوق العاده و بی نظیری برای عایق کاری همراه است که افزایش قدرت چسبندگی ایزوگام به سطح، اصلیترین این مزایا به حساب می آید. زیرا پس از مدتی و به دلیل عوامل مختلف، ایزوگام شروع به حرکت می کند و انتخاب زیرسازی مناسب که عموما توسط کارشناسان صورت می گیرد، در جلوگیری از این اتفاق و تخریب ایزوگام، بسیار تاثیرگذار است. آب بندی سطح، دیگر ویژگی و مزیت استفاده از قیرکشی زیر ایزوگام است که در سرما و گرما، از ایزوگام محافظت نموده و موجب ماندگاری بیشتر ایزوگام و بی نیازی شما از خرید ایزوگام مجدد در کوتاه مدت می شود.

اجرای قیر زیر ایزوگام

به طورکلی، نصب عایق روی سطوح لغزنده و یا ایزوگام روی سیمان خیس، از چسبندگی و مقاومت خوبی برخوردار نبوده و بعد از گذشت مدتی امکان جدا شدن و یا سر خوردن ایزوگام وجود دارد.هر چند که قیمت ایزوگام دلیجان بسیار مناسب است و می توان به راحتی آن را دوباره تعویض کرد اما میتوان با در نظر گرفتن چند نکته از دوباره کاری زودهنگام جلوگیری کرد. علاوه بر آن، رویه های بتنی و آجری که یکپارچگی لازم را دارا نمی باشند نیز برای نصب ایزوگام، نیازمند اجرای قیر زیر ایزوگام و یا یک زیرساز مطمئن از جنس سیمان، پرایمر و غیره می باشد. انجام دادن این کار عموما به در روش مکانیزه و دستی اجرا می شود که در هر دو روش، ابتدا سطح را به کمک یک لایه نازک از قیر پوشانده و چیزی حدود 24 ساعت برای خشک شدن کامل، به این پوشش فرصت داده می شود. پس از گذشت این مدت، سطح مورد نظر، برای نصب ایزوگام آماده می شود.

همانطور که قبلا هم گفته شد بحث بسیار مهمی که در نصب ایزوگام وجود دارد زیرسازی ایزوگام است، که سبب افزایش پایداری عایقکاری در مقابل رطوبت و شرایط جوی مختلف می شود. پشت بام، سقف، سرویس بهداشتی و غیره باید بستر اجرایی درست و صحیح باشد تا مراحل کار و آب بندی کاملا صورت پذیرد. هر سطحی از ساختمان زیرسازی مخصوص به خود را دارد. اکثر سقف ها مشاهده می شود که آسفالت ترک برداشته اگر روی آن ایزوگام نصب شود به تدریج ایزوگام ترک برمی دارد و باید حتما پیش از اجرا قیر زیر آن کشیده شود و لایه زیر ایزوگام تنظیم شود. موارد دیگر که در زیرسازی ایزوگام باید مورد توجه واقع شود شیب پشت بام است و باید به گونه ای درست شود که هیچ گونه آب جمع شدگی و یا گودی در پشت بام وجود نداشته باشد. و در صورت مشاهده باید شیب بندی شود. برای اینکه خدمات زیرسازی برسی شود باید از محیط بازرسی شود.
اجرای قیر زیر ایزوگام

لایه زیر ایزوگام

لایه زیر ایزوگام همان زیرسازی سطح مورد نظر برای ایزوگام است که سبب افزایش پایداری عایق کاری در مقابل رطوبت و شرایط جوی گوناگون می شود. این لایه عموما از جنس های مختلفی تهیه می شود که قیر زیر ایزوگام از انواع متریال های مورد استفاده برای این فرایند به حساب می آید و به افزایش چسبندگی و همچنین استحکام ایزوگام نصب شده کمک بسیاری می کند. یک نکته که قابل ذکر است این است که استفاده از قیر زیر ایزوگام زمانی می تواند کارایی لازم را برای ساختمان شما به همراه داشته باشد که علاوه بر استفاده از یک تیم کاربلد و حرف های در زمینه ایزوگام و زیرسازی سطوح، از مواد و متریال مرغوب و باکیفیت نیز استفاده کنید. به خصوص باید در زمان خرید ایزوگام حتما به جنس و کیفیت ایزوگام دقت نمایید. به طور مثال ایزوگام دلیجان می تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد. قیمت ایزوگام دلیجان نیز با توجه به کیفیتی که دارد، بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. 

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
VK
Twitter
LinkedIn
Call Now Button09122878029