شیب بندی و ماهیچه کشی بر نصب ایزوگام چه تاثیری دارد

 نصب ایزوگام به یک زیرسازی مناسب و خوبی نیاز دارد.قبل از خرید ایزوگام ، زیرسازی ایزوگام  یکی از بخش‌های بسیار مهم برای یک عایق کاری استاندارد همچنین با کیفیت است و اگر این بخش به درستی انجام نشود، بهترین برندهای ایزوگام هم در مدت کوتاهی اسیب می‌بینند و سقف شما از حالت ایزوله خارج خواهد شد. شیب بندی و ماهیچه کشی یکی ار اقدام های مهمی است که قبل از نصب ایزوگام باید در نظر داشته باشید.

قیمت ایزوگام دلیجان
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قیمت ایزوگام و ارتباط با واحد پشتیبانی بروی لینک زیر کلیک کنید
قیمت ایزوگام

شیب بندی سقف بر نصب ایزوگام

سطح پشت بام باید به حالتی شیب داشته باشد که آب باران روی سطح باقی نماند و آهسته به سمت خروجی‌های آب در حرکت باشد. اگر شیب مناسب  و خوبی روی پشت بام وجود نداشته باشد، آب در محل‌هایی از روی ایزوگام جمع می‌شود و در مدت زمان اندک باعث خرابی، سوراخ شدن و ترک برداشتن آن خواهد شد. پس از ایجاد شیب مناسب و خوب  روی پشت بام، انجام ایزوگام‌کاری از قسمت خروجی آغاز می‌شود و به دورترین نقاط ختم می‌شود.باید دقت داشت که این پروسه بر قیمت ایزوگام تاثیر آنچنانی ندارد ،‌در واقع کسانی که برای شما کار نصب را انجام می دهند باید به این موضوع دقت داشته باشند. زمانی که حرف ایزوگام است اولین نکته‌ای که به آن توجه زیادی می‌شود قیمت ایزوگام است ما برای خرید ایزوگام، ایزوگام دلیجان را به شما پیشنهاد می‌کنیم. چرا که قیمت ایزوگام دلیجان بسیار به صرفه است.

شیب بندی وماهیچه‌کشی برای نصب ایزوگام

لبه‌های پشت بام و بخش‌هایی از پشت بام که دارای زاویه‌های ۹۰ درجه است باید با ایزوگام پوشانده شوند. اما به علت سخت بودن ایزوگام، امکان ایجاد زوایای ۹۰ درجه در این قسمت‌ها وجود ندارد و باعث از بین رفتن ایزولاسیون و شکستن ایزوگام خواهد شد. به همین دلیل لازم است تا در بخش‌های زاویه‌دار، با به کارگیری از سیمان، ماهیچه کشی به انجام برسد. شیب بندی و ماهیچه‌کشی باعث می‌شود تا زوایای ۹۰ درجه به حالت مورب در بیایند تا ایزوگام در سطح شیب‌دار لبه‌ها به آهستگی تاب بردارد و کاملا روی سطح پشت بام و همچنین دیوار را بدون ایجاد فضای خالی بپوشاند. انجام  شیب بندی و ماهیچه‌کشی پیش از نصب ایزوگام نیز از کارهای  مهم و ضروری است و اگر به طور صحیح و درست انجام نشود باعث شکست ایزوگام و نفوذ رطوبت به ساختمان می‌شود.

شیب بندی و ماهیچه کشی پیش از نصب ایزوگام چه اهمیتی دارد؟

به طور کل هر عایق رطوبتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به کار شیب بندی و ماهیچه کشی پشت بام کروم بندی نیز می‌گویند. ایزوگام پشت بام یک راهکار خوب برای عایق‌بندی این بخش و ممانعت از نفوذ آب جمع شده بر روی آن به داخل ساختمان است. اما شیب‌بندی صحیح  و درست پشت بام یکی از راه‌هایی است که سبب این خواهد شد که، آب باران یا حتی برف سریع از پشت بام به سمت زمین هدایت شود. این امر سبب عمر بیشتر ایزوگام پشت بام نیز می‌شود.

البته باید بدانید که شیب‌بندی  و ماهیچه کشی فقط مختص پشت بام نیست. بلکه از این موضوع  می‌توان در آشپزخانه‌ها، سرویس‌های آب ریز و … نیز به کار گرفت. شیب سازی از اصول خاصی نیز برخوردار است. درصد شیب باید به‌گونه‌ای باشد که  به آسانی بتواند آب را به  هدایت کند. از همین رو این امر در عایق‌بندی ساختمان اهمیت بسیار بالایی  دارد. در ادامه این مطلب  با نکاتی از قبیل درصد شیب، روش‌های شیب‌سازی، مصالح شیب سازی و نحوه اجرای شیب بندی پشت بام صحبت می‌کنیم.

درصد شیب چیست و در ایزوگام پشت بام از چه اهمیتی برخوردار است؟

برای شیب بندی و ماهیچه کشی پشت بام قبل از ایزوگام باید درصد شیب مشخص باشد. درصد شیب باید به روشی طراحی شود که کشش آب و فضولات، آشغالات به سرعت و بدون مانع انجام شود. درصد شیب برای کشش فضولات حدود 5 درصد است. این درصد شیب برای کشش آب کمتر و حدود 1 الی 3 درصد است. اگر این درصدها به ‌درستی و صحیح در نظر گرفته شود و شیب‌بندی و ماهیچه کشی به روشی استاندارد انجام شود، انواع گرفتگی ناودان‌ها توسط فضولات و … ایجاد نخواهد شد

نکات ایمنی و فنی

روش‌های شیب سازی کدام است؟

شیب سازی معمولاً باتوجه به محلی که قصد شیب بندی آن را دارید با روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. این روش‌ها شامل تصطیح خاک، بلوک گذاری، خاک ریزی ، شیب دادن و نخاله‌ریزی هستند.

  1. تسطیح خاک

تسطیح خاک به معنای شیب‌سازی برای زمین‌هایی است که خود آن زمین‌ها دارای شیب ملایم هستند. پس از شیب سازی مرحله‌های بعدی از قبیل: زیرسازی، روسازی و … انجام می‌شود.

  1. بلوک گذاری

این نوع شیب بندی و ماهیچه کشی در پیاده رو سازی و خیابان کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین در شیب بندی پشت بام پیش از ایزوگام کاربردی ندارد. در این روش شیب لازم در سطحی هموار با به کار گیری از زیرسازی بلوک در سطحی معلوم و با استفاده از ابزاری مانند، دستگاه ترازیاب یا شلنگ تراز و همچنین شمشه تراز انجام می‌شود. بعد از آن نیز بلوک‌ها با استفاده از ملات سیمان و ماسه در مسیری که ریسمان کشی شده است نصب خواهد شد. پس از آن دو طرف بلوک‌هایی که نصب کرده‌اند را با شفته‌ریزی بتونی مهار می‌کنند. بعد از آن مسیر برای مراحل روسازی، زیر سازی و … آماده است.

  1. خاکریزی

خاکریزی یکی دیگر از روش‌های شیب بندی پشت بام پیش از ایزوگام است با ارتفاع 25 سانتی‌متر انجام خواهد شد بعد خاک را نمدار می‌کنند. این امر به این دلیل است که خاک پیش از سیمان کاری نشست خود را بکند. بعد با دستگاه‌های مثل غلتک، انقدر خاک را می‌کوبند تا به طور کامل سفت شود و تراکم آن از بین برود.

  1. نخاله ریزی

یکی دیگر از روش‌های معمولی نخاله ریزی است که برای شیب بندی پشت بام پیش ار ایزوگام مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش از شیب بندی برای حیاط سازی نیز خیلی مرسوم است، در این روش از مصالحی مانند خرده بلوک‌های سیمانی یا سفالین، خرده آجر استفاده می‌شود. حجم شیب بندی با استفاده از این مصالح به وجود می‌آید، حفره‌های سطوح را با خرده‌های ضایعات مصالح مسطح می‌کنند.

کلام آخر شیب بندی و ماهیچه کشی

شیب بندی و ماهیچه کشی پشت بام پیش از ایزوگام کردن آن سبب می‌شود که آب راحت‌تر به طرف ناودانی‌ها در حرکت باشد. این کار نه تنها که باعث می‌شود برف و باران به سمت پایین سریع‌تر حرکت کنند بلکه عمر ایزوگام پشت بام افزایش پیدا می‌کنند. 

امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله اطلاعات کافی در اختیار شما قرار دهیم.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Call Now Button09122878029