علت طبله ایزوگام چیست ؟ چرا ایزوگام باد می کند ؟

علت طبله ایزوگام چیست ؟ چرا ایزوگام باد می کند ؟

امروزه می توان گفت اکثر ساختمان ها برای محافظت از آسیب زدن آب باران، از ایزوگام استفاده می کنند. اما ایزوگام کردن نیز احتیاج به یک شخص متخصص و کار بلد را دارد تا بتواند به بهترین شکل ممکن کار را انجام دهد. در غیر این صورت امکان بروز مشکلاتی برای ایزوگام می باشد. که یکی از این مشکلات طبله ایزوگام است که به آن باد کردن ایزوگام نیز می گویند. که برخی پس از نصب ایزوگام با آن موجه می شوند. در ادامه به این مقاله علت طبله ایزوگام و همچنین برطرف کردن این مشکل می پردازیم.

دلایل طبله کردن ایزوگام

در اینجا علت هایی که سبب طبله ایزوگام می شود را برسی می کنیم:
1. یکی از دلایلی که می تواند سبب باد کردن ایزوگام شود استفاده کرده از ایزوگام نا مرغوب است، که چسبندگی مناسب را بر روی سطح مورد نظر ندارد و با انبساط و انقباض، به راحتی از سطح کار جدا می شود.
2. از دیگر دلایل طبله کردن ایزوگام را می توان به زیر سازی نامناسب محل نصب ایزوگام که چسبندگی مناسبی نداشته است اشاره کرد. به طور مثال نصب ایزوگام بر روی لایه فویل ایزوگام قبلی بدون ایجاد چسبندگی لازم. در این صورت نیز امکان طبله ایزوگام نیز وجود دارد.
3. نصب غیر اصولی ایزوگام نیز از مواردی است که می تواند سبب باد کردن ایزوگام شود. برای مثال اگر زمان نصب ایزوگام مقدار حرارت لازم بر روی لایه قیر ایزوگام وجود نداشته باشد یا به دلیل سردی هوا، ایزوگام زودتر از زمان چسبیدن بر روی سطح سفت شود امکان طبله ایزوگام وجود دارد.
4. وجود رطوبت در لایه های زیرین ایزوگام و ایجاد فشار به وسیله بخار آب و در نتیجه جدا شدن ایزوگام از سطح بام. از این رو حتما زمانی از سال را برای ایزوگام کردن انتخاب کنید که باران و برف نبارد. و سطح مورد نظر برای ایزوگام کاملا خشک باشد. اگر به هر دلیلی آب به زیر سازی ایزوگام نفوذ کند، احتمال به وجود آمدن این مشکل وجود دارد.

دلایل طبله کردن ایزوگام

نکات مهم در پیشگیری از طبله ایزوگام

به هر دلیلی اگر ایزوگام شما باد کرد، لازم به نگرانی نیست چرا که می توان با استفاده از روش-هایی مانند لکه گیری و ترمیم قسمت مورد نظر مشکل را برطرف کرد. البته که بهتر این است که جهت پیشگیری از نفوذ رطوبت از ایزوگام با کیفیت استفاده کنید، و برای باد نکردن ایزوگام بهتر است که لایه های زیرین آن را به خوبی در یک راستا قرار دهید. یکی دیگر از نکاتی که باید برای خراب نشدن ایزوگام رعایت کنید، دقت به شرایط و عوامل محیطی و فیزیکی مانند پیشگیری از برخورد با اشیا فلزی است. چراکه پایه های فلزی سبب ایجاد سوراخ هایی در ایزوگام می شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن ایزوگام، بهتر است که به این نکات دقت نمایید.
1. از برخورد اجسام برنده و تیز با سطح ایزوگام جلوگیری کنید، چرا که ممکن است این اتفاق در زمان جابجایی پایه های کولر و دیگر اجسام روی سطح بام اتفاق بیفتد. یا امکان دارد با افتادن اجسام تیز و فلزی مانند چاقو و یا میخ یا دیگر اجسام این اتفاق رخ دهد.
2. در زمان راه رفتن بر روی پشت بام از کفش های میخ دار یا زبر استفاده نکنید.
3. از ریختن مواد شیمیایی و اسیدی بر سطح ایزوگام جلوگیری کنید.
4. شیب ایزوگام را به درستی تنظیم کنید تا در زمان بارش برف و باران، آب به مدت طولانی در سطح ایزوگام باقی نماند.
5. اجسام سنگین را به طور مستقیم بر روی سطح ایزوگام نگذارید، و در زیر پایه های کولر از یک لایه محافظ مانند قطعه ای از ایزوگام اضافی قرار دهید تا از سوراخ شدن ایزوگام جلوگیری کند.
6. اگر قسمتی از ایزوگام از بام جدا شده یا باد کرده است، هر چه زودتر آن را ترمیم کنید تا سبب خرابی بیشتر نشود.
7. یکی دیگر از نکاتی که در سلامت ایزوگام نقش دارد، کیفیت ایزوگام است که باید در زمان خرید ایزوگام به آن دقت نمایید. شاید در رابطه با قیمت ایزوگام کمی دچار شک شوید، چراکه بدیهی است که هر محصولی که کیفیت بهتری داشته باشد، ممکن است از دیگر محصولات گران تر باشد، اما بدیهی است که با خرید ایزوگام با کیفیت و نصب درست آن، از خرید تان راضی خواهد بود. یکی از ایزوگام هایی که می توانید خریداری نماید ایزوگام دلیجان است. قیمت ایزوگام دلیجان با توجه به کیفیتی که دارد بسیار مناسب و به صرفه میباشد.
البته لازم است که به این نکته نیز گفته شود که هر  مواد ایزوگام با توجه به کیفیتی که دارد، عمر مشخصی می کند و اگر عمر مفید ایزوگام به پایان برسد، بهتر است که برای پیشگیری از چکه سقف و آسیب دیدن ساختمان و نفوذ رطوبت به درون سقف، زودتر به فکر ایزوگام جدید شوید. چرا که در غیر این صورت ممکن است که آسیب های بیشتری را بر جای بگذارد و در نتیجه سبب هزینه های زیادتری نیز شود.

طریقه رفع مشکل طبله ایزوگام

برای رفع مشکل “طبله ایزوگام” باید اول برسی شود که مشکل ایجاد شده در چه حدی می باشد. اگر محدوده خرابی کم باشد، می شود با جدا کردن بخش آسیب دیده و نصب یک لایه ی تازه، مشکل را برطرف نمود. اما اگر مشکل به خاطر زیر سازی نامناسب باشد و محل خرابی گسترده باشد، شاید مجبور شوید تا ایزوگام را به طور کامل از سطح بام جدا کنید، و زیر سازی جدید را به صورت اصولی انجام دهید تا دوباره به مشکل پیش آمده دچار نشوید و سپس یک لایه جدید ایزوگام بر روی سطح مورد نظر نصب کنید تا مشکل برطرف شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button09122878029