عایق امولسیونی چیست و چه کاربردی دارد

اگر شما نیز اسم عایق اموسیونی را شنیده باشید ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که عایق امولسیونی چیست، باید گفت که عایق امولسیونی قیری یا پوشش امولسیونی، مایعی ویسکوز به صورت امولسیون می باشد که به صورت خالص و یا ترکیب با آب روی سطح اجرا می شود. وظیفه اصلی عایق امولسیونی جلوگیری از نفوذ املاح و یون های مخرب شیمیایی درون خاک به بتن است.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

خرید ایزوگام
برای اطلاعات بیشتر از نحوه خرید ایزوگام کلیک کنید
البرز ارغوان

روش اجرای عایق امولسیونی

برای اجرای عایق امولسیونی ابتدا باید با توجه به قیمت ایزوگام آن را خریداری کنیم ، سپس ، سطح مورد نظر باید عاری از هر گونه عاملی که روی سطح وجود دارد که می توان پیوند عایق امولسیونی به سطح را دچار مشکل می کند، شود. انواع آلودگی ها، چربی ها، گرد و خاک و غیره عواملی هستند که مانع پیوند قدرتمند بین عایق امولسیونی و سطح خواهند شد. به این منظور نیاز است تا توسط سند بلاست یا واتر جت، تمام عوامل آلودگی از روی سطح زدوده شود. اجرای عایق امولسیونی یا پوشش امولسیونی در دو لایه صورت می گیرد. پیش از اجرای عایق امولسیونی پیشنهاد می شود یک لایه پرایمر روی زیر آیند اجرا شود تا چسبندگی مناسب تری بین سطح و عایق ایجاد شود.
جهت ساخت پرایمر می توان 50 درصد عایق را با 50 درصد آب ترکیب کرد و به وسیله همزن مکانیکی ترکیب نمود و در نهایت توسط فرچه یا غلتک، پرایمر امولسیونی روی سطح اجرا شود. بعد از خشک شدن ظاهری پرایمر، هنگامی که آب موجود در پرایمر تبخیر شده و ظاهرا خشک شده است اما هنوز کمی حالت چسبندگی وجود دارد لایه اول عایق امولسونی اجرا می شود. جهت اجرای لایه دوم عایق امولسیونی نیز باید همانند مرحله اول عمل کرد و هنگامی که هنوز چسبندگی وجود دارد، و ظاهرا به گیرش اولیه رسیده است، لایه دوم را اجرا کنیم. پیشنهاد می شود بین لایه اول و دوم، مش فایبر گلاس قرار گیرد تا علاوه بر افزایش مقاومت و افزایش انعطاف پذیری به اصطلاح عایق امولسیونی مسلح شود.
با توجه به اطلاعاتی که در رابطه با عایق امولسیونی به دست آوردید، در زمان خرید ایزوگام ، مناسب است که به این عایق نیز فکر کنید و صورت اینکه مناسب دانستید، از عایق مورد نیازتان استفاده نمایید.

روش اجرای عایق امولسیونی

خواص و کاربرد عایق امولسیونی

کاربردهای عایق امولسیونی چیست

جواب این سوال که عایق امولسیونی چیست، تا حدودی در بالا گفته شد، اما مناسب است که در ادامه به بیان کاربردهای این عایق بپردازیم. در واقع مناسب ترین عایق برای مقاطع بتنی مانند فونداسیون که قسمتی از آن در خاک مدفون می شود، استفاده از عایق امولسیونی است. عایق امولسیونی یا پوشش امولسیونی چسبندگی ایده آلی به سطوح دارد و بعد از خشک شدن نیز دارای الاستیسیته زیاد است. محافظت از سطوح بتنی و فلزی در مقابل یون های مخرب موجود در خاک برای فونداسیون ها، دیوارهای حائل، تونل ها، زیر زمین ها و غیره لازم است که انجام شود تا به آسانی توسط عایق امولسیونی قیری یا پوشش امولسیونی قابل اجرا می باشد.
تا به اینجا تا حدودی دانستید قیمت ایزوگام دلیجان به چه صورت است و همچنین عایق امولسیونی چیست و با برخی از کاربردهای آن نیز آشنا شدید، در ادامه به دیگر کاربردهای این عایق می پردازیم. از دیگر کاربردهای عایق امولسیونی این است که به عنوان عایق بام ها استفاده میشود و جایگزین خوبی برای ایزوگام به شمار میرود. برای اجرای عایق امولسیونی به جای ایزوگام در بامها کافی است یک لایه پرایمر امولسیونی (50 درصد عایق امولسیونی + 50 درصد آب) روی سطح اجرا شود و بعد از آن دو لایه عایق امولسیونی خالص به صورت عمود بر هم روی آن اجرا شود. پیشنهاد می شود که در میان دو لایه عایق امولسیونی مش فایبر گلاس قرار بگیرد تا علاوه بر مسلح شدن عایق، مقاومت و طول عمر آن نیز افزایش یابد.

کارایی عایق امولسیونی

از دیگر کاربردهای عایق امولسیونی، ممانعت از تبخیر سریع آب بتن در حالت خمیری و در نتیجه ترک خوردن آن می باشد. بتن در حالت خمیری خیلی زیاد به از دست دادن آب تمایل دارد که این کم شدن آب پیش از رسیدن بتن به سنین اولیه گیرش، می تواند سبب جمع شدگی و ایجاد افت حجمی بتن و در نتیجه ایجاد اختلال در واکنش هیدراسیون بتن گردد که در این صورت شاهد بروز ترک در سطح بتن خواهیم بود.
از دیگر عوامل ترک خوردن بتن، نفوذ یون های مخرب خاک و عوامل شیمیایی مخرب از داخل خاک به بتن است که سبب ایجاد خوردگی در بتن و در نهایت ایجاد ترک و خرابی در بتن می شود. به این دلیل اجرای یک لایه پوشش امولسیونی یا عایق امولسیونی روی سطح می تواند به رفع معایب مذکور خاتمه دهد. عایق امولسیونی روی سطح بتن، مانع از جذب آب شور توسط بتن می شود. در حالی که سطوحی که فاقد این عایق باشند، آب شور را جذب می کنند و در نتیجه بتن دچار خوردگی می شود. از دیگر مزایای عایق کاری به روش امولسیونی این است که در محیط هایی که در معرض آلودگی قرار دارند، قطعا آلودگی ها و عوامل مخرب این محیط ها، بتن را دچار مشکل می کند که در این حالت نیز از عایق امولسیونی یا پوشش امولسیونی می توان استفاده کرد.
بهترین گزینه جهت محافظت از سطوح خارجی لوله های انتقال آب و مشتقات نفتی و غیره استفاده از عایق امولسیونی است و به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. با بیان کاربردهای این عایق قطعا بهتر دانستید که “عایق امولسیونی چیست” . در ادامه به بیان خواص و اثرات این عایق میپردازیم.

کارایی عایق امولسیونی

خواص و اثرات عایق امولسیونی چیست

• عایق امولسیونی فاقد آلودگی است و با محیط زیست سازگار است
• عایق امولسیونی به دلیل پایه آب بودن، خطر آتش سوزی ندارد
• چسبندگی قدرتمند به انواع سطوح بتنی و فلزی و غیره
• ایجاد یک لایه الستیکو انعطاف پذیر بعد از خشک شدن روی سطح
• عدم ایجاد افتادگی و شره بعد از ایجاد عایق
• عدم انحلال عایق امولسیونی با آب بعد از خشک شدن
• عدم وجود حلال¬های نفتی در فرمولسیون عایق امولسیونی
• سهولت و سرعت اجرا، بدون نیاز به تخصص و مهارت
• قابل اجرا در دمای 5+ الی 75+ درجه سانتی گراد

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Call Now Button09122878029