عایق سفید چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر شما نیز قصد دارید بدانید که عایق سفید چیست، بهتر است که در این مقاله ما را همراهی کنید. عایق سفید یکی از مصالح ساختمانی است که مانع نفوذ گرما و رطوبت و آب به داخل سطح سقف ساختمان می شود. امروزه عایق سفید جایگزین ایزوگام های قدیمی شده است و فرایند ایزوگام کردن سقف ساختمان نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است. عایق سفید یا ایزوگام سفید در مقابل گرمای خورشید، از خود مقاومت خوبی نشان می دهد. به همین دلیل بسیاری از افراد برای حفظ انرژی در محیط منزل از عایق سفید استفاده می کنند. روش های سنتی عایقکاری در قدیم به روش آسفالت و قیرگونی یا ایزوگام بود، اما امروزه به صورت عایق سفید یا ایزوگام سفید رایج است. مواد اولیه استفاده شده در این نوع عایقبندی، بر پایه مواد اکریلیکی و پلیمری ساخته شده است. البته قابل ذکر است که عایق سفید و استفاده از این روش تنها برای مجتمع ها و ساختمان ها نمی باشد.

قیمت ایزوگام
برای اطلاعات بیشتر از قیمت ایزوگام کلیک کنید
البرز ارغوان

کاربرد های عایق سفید

 از عایق سفید در بسیاری از اماکن مختلف مانند باغها، سرویس های بهداشتی، ساختمان ها، و استخرها، در سطوح مختلف بتنی و چوبی نیز استفاده می کنند. در واقع عایق سفید در موارد بسیاری قابل استفاده است. در ساختمانها و همچنین سقف خانه ها از عایق سفید برای ایزوگام استفاده می کنند. چرا که این ماده در برابر تغییرات محیطی و گرما و سرمای بسیار نیز مقاوم است. و این موضوع خود سبب می شود که هزینههای ما کاهش یابد و نیازی به تعویض ایزوگام منزل نباشد. این یک توضیح برای رسیدن به جواب عایق سفید چیست می باشد، اما اگر شما می خواهید کاملتر در رابطه با عایق سفید اطلاعات کسب کنید لازم است که با انواع عایق سفید نیز آشنا شوید.

 

انواع عایق سفید

به طور کلی دو نوع عایق سفید در بازار موجود است، که شامل عایق پلیمری و عایق اکریلیکی می باشد.

که از نظر قیمت ایزوگام هم دارای تفاوت هستند.

عایق پلیمری

عایق پلیمری یا پودری از مواد پلیمری تهیه شده است که مانند هر محصول دیگری دارای مزایا و معایبی نیز می باشد. از جمله مزایای این عایق می توان به این موارد اشاره کرد:

بی خطر بودن عایق های پلیمری

سرد بودن این نوع عایق از دیگر مزیتهای آن می باشد.

غیر اشتعال بودن

تحمل بالا در مقابل تغییرات دمای

و عدم ترک خوردگی سقف

در اصل عدم اشتعال بودن این نوع عایق، به این دلیل است که در ترکیب و ساختار این نوع عایق، از آب استفاده شده است. اما از معایب این عایق این است که باید عمل آوری لازم پس از اجرا روی سقف صورت بگیرد و به صورت مرطوب حفظ شود.

عایق سفید اکریلیکی

این عایق دارای انعطاف پذیری بالایی است و در برابر شکستگی و ترک بسیار مقاوم است. از جمله مزایای این عایق این است که استفاده و نصب آن بسیار ساده و آسان است و با استفاده از دستگاه های متفاوت از جمله دستگاههای پاششی قابل نصب است. و از معایب این ایزوگام هم این است که به هیچ وجه نباید نزدیک صورت شخص قرار بگیرد، همچنین نباید آن را تنفس کرد. نباید با دست و پوست و بدن شما تماس داشته باشد، چرا که سبب حساسیت پوست می شود.

مزایای استفاده از عایق سفید چیست

در حالت کلی عایق سفید دارای مزایای زیادی است و بسیاری از افراد به همین دلیل از این نوع عایق برای سقف خانه هایشان استفاده می کنند. از جمله این مزایا می توان به این موارد اشاره کرد:

تعمیر و نگهداری ساده

مقاوم در مقابل اشعه فرابنفش خورشید

عدم جذب گرد و غبار

در برابر تغییرات شیمیایی مواد مختلف از خود مقاومت نشان میدهد.

در فصل تابستان سرمایش مناسبی دارد

و در برابر رطوبت و نفوذ آب و سرما نیز مقاومت مناسبی دارد.

ساختار داخلی عایق سفید به چه صورت است؟

درجواب سوال ساختار داخلی عایق سفید چیست باید گفت این عایق به گونه ای است که کمتر دچار آسیب و شکستگی بر اثر تغییرات جوی و محیطی میشود. همچنین نگهداری و تعمیرات این عایق نیز آسان است و هزینه های نگهداری آن نیز پایین می باشد. همچنین در آسفالت های قدیمی بسیاری از مواد موجود روی سطوح از سنگریزه گرفته تا انواع مواد دیگر را به راحتی جذب می کند، اما عایق سفید به دلیل ساختار خاصی که دارد ، گرد و غبار را جذب نمی کند و به صورت یک پوشش پیوسته باقی می ماند. 

همچنین قیرگونی و ایزوگام های قدیمی به گونهای بودند که گرما را در فصول گرم به خود جذب می کردند اما در ایزوگام سفید از مواد پلیمری و اکریلیکی استفاده شده است که سبب می شود که عایق خاصیت سرمایشی داشته باشد، و در در برابر تغییرات دمایی و گرمای شدید خورشید مقاوم بوده و گرما را به خود جذب نمی کند. و این سبب حفظ انرژی های موجود در محیط داخلی خانه می شود و سبب صرفه جویی در هزینه می شود. همچنین محیط خانه نیز از تهویه هوای داخلی مناسبی برخوردار می شود. این خاصیت عایق سفید سبب جلوگیری از اتلاف انرژی نیز میشود که مسئله بسیار مهمی در ساخت سازه ها و پروژه های بزرگ تاسیساتی می باشد. تا به اینجا جواب این سوال که عایق سفید چیست را دانستیم اما در ادامه لازم است که با برخی نکات نصب این عایق نیز آشنا شویم.

نکات پیش از نصب عایق سفید

در ادامه به نکاتی اشاره می کنیم که لازم است قبل از خرید ایزوگام این نکات را بدانید و در صورت لزوم برای برطرف کردن آنها اقدام نمایید. 

تمیز نمودن سطوح: اولین کاری که باید انجام بدید این است که تمامی سطوح مورد نظر را به صورت کامل تمیز کرده و هر گونه آلودگی را از آنجا دور کنید.

ترمیم و بازسازی قسمت های آسیب دیده: اگر قسمتی از سطح به شدت آسیب دیده باشد، لازم است که با مواد مناسب مانند سیمان برطرف شود. در واقع باید زیرسازی مناسبی برای انجام نصب عایق اجرا شود.

البته اگر به هر دلیلی از نصب ایزوگام سفید منصرف شدید، می توانید از ایزوگام فویل دار دلیجان نیز به جای ایزوگام سفید استفاده کنید. قیمت ایزوگام دلیجان نیز به صرفه و مناسب است و کارایی بالایی دارد. 

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Call Now Button09122878029