چگونگی عایق کاری پایه ستون

عایق کاری سطوح مختلف ساختمان برای محافظت از آن در مقابل نفوذ رطوبت کار بسیار ضروری است، چرا که سبب افزایش استحکام و دوام ساختمان شده و عمر آن را افزایش می دهد.

عایق کاری پایه ستون در اسکلت ساختمان، نقش بسیار مهم و ضروری دارد. از آنجایی که پایه ها به صورت عمودی نصب شده و وزن طبقات بالا نیز بر این ستون ­ها می افتد، در نتیجه حفظ پایه ­های ستون در برابر زنگ زدگی و فرسودگی ناشی از آن کار بسیار مهمی است. به طور کلی ما دو نوع ستون داریم: ستون بتنی و ستون فلزی.

نصب ایزوگام
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نصب ایزوگام و ارتباط با واحد پشتیبانی بروی لینک زیر کلیک کنید
نصب ایزوگام

موارد استفاده از ایزوگام

از ایزوگام نه تنها برای عایق کاری پایه ستون­ ها استفاده می شود بلکه در بسیاری از موارد دیگر نیز کارایی دارد. به طور مثال از  مواردی که از ایزوگام می توان استفاده کرد، شایع­ترین کاربری ایزوگام عایق کاری سقف ساختمان است. استفاده از ایزوگام برای سقف نیز به دلیل جلوگیری از نفوذ رطوبت است و لازم است که حتما به صورت درست و صحیح نصب شود، چرا که در صورتی که نصاب ایزوگام، ایزوگام را به درستی نصب نکند سبب می شود که پس از مدتی ایزوگام به مشکل بخورد و شما مجبور به تعمیر ایزوگام شوید.

یکی از دیگر مکان هایی که از ایزوگام استفاده می شود، برای عایق­کاری دیوار است. همچنین از ایزوگام برای حمام و سرویس بهداشتی نیز استفاده می شود.

ستون بتنی

در میان ستون­ها می توان گفت که ستون­های بتنی دارای طول عمری بیشتری هستند و مقاومت و استحکام بیشتری در مقایسه با ستون­های فلزی دارد. از این رو برای عایق کاری آنها می توان از ایزوگام یک لایه یا ایزوگام ساده استفاده کرد. لازم به ذکر است که ایزوگامی که برای عایق کاری پایه ستون بتنی استفاده می شود لازم نیست که حتما باید دو لایه و فویل­ دار باشد و برای این کار خرید و نصب ایزوگام یک لایه نیز کفایت می کند و به دلیل اینکه قیمت ایزوگام یک لایه کمتر است، سبب می شود که هزینه کمتری را متحمل شوید.

ستون های فلزی

ستون فلزی به این دلیل که مقاومت آنها در مقابل نم و رطوبت پایین­تر است، لازم است که تنها به وسیله قیر گونی عایق کاری شود. البته باید به این نکته نیز دقت داشته باشید که برای ایزوگام کاری پایه ستون حتما از ایزوگام استاندارد و با­کیفیت استفاده شود تا مانع از نفوذ نم و رطوبت به پایه­ های ستون و پوسیدگی و زنگ زدگی آن شود.

نکات مهم در عایق کاری پایه ستون با ایزوگام

همانطور که در بالا هم گفته شد عایق کاری پایه ستون­ ها در ساختمان برای حفظ و نگهداری بنا و جلوگیری از آسیب دیدن ساختمان ضروری است. از جمله عایق هایی که در ایزولاسیون پایه ستون مورد استفاده قرار می گیرد ایزوگام است.  در ادامه اهمیت عایق کاری پایه ستون را در ساختمان بیان می کنیم.

اهمیت عایق کاری ستون ها در ساختمان

نفوذ رطوبت در ساختمان سبب بروز خسارات زیادی می شود، شاید حتی سازه را از بین ببرد.خرید ایزوگام یکی از ضرورت های ساختمان است چرا که رطوبت از روش­های متفاوتی مانند بارندگی و رطوبت موجود در خاک جذب می شود، که سبب بروز پوسیدگی در فلزات و همچنین سبب متورم شدن گچ می شود. حتی ممکن است که رطوبت سبب ایجاد قارچ و پیدایش حشرات هم بشود. هنگامی که هوا سرد می شود، آبی که داخل مصالح نفوذ کرده یخ می زند و سپس منبسط می شود و سبب خرد شدن و تخریب مصالح می شود. به همین دلیل مناسب است که پی ساختمان و ستون­ ها را عایق کاری کنید.

اهمیت عایق کاری ستون ها در ساختمان

علت عایق کاری پایه ستون ها

چند دلیل که لازم است که “عایق کاری پایه ستون” انجام شود، به این صورت است:

 • اولین دلیل عایق کاری پایه ستون­ ها جلوگیری از هدر رفتن انرژی می باشد.
 • دومین دلیل افزایش استحکام و دوام سازه می باشد.
 • همچنین ایجاد آسایش خاطر از لحاظ سرمایشی برای ساکنان ساختمان

نحوه عایق کاری پایه ستون ها

ساخت پایه به شکل ستون یا شمع فضای خالی بین خاک و پایه را قرار می دهد. اجرای عایق ­کاری حرارتی در این حالت خصوصیات خاص خود را دارد. نیاز است که پر کردن صورت بگیرد. روش عایق کاری پایه ستون به این صورت است:

 • یک سنگر 30 یا 40 سانتی­متری در بین تکیه گاه­ها حفر می شود.
 • یک بالشت از آوار و یک سوم از ماسه از ارتفاع ریخته می شود.
 • میله ­­ها به پشت متصل شده و در میان آنها تخته ­ها به صورت بسته ­بندی قرار دارند.
 • عایق روی ساختار تخته ­ها و گریلینگ قرار داده شده است و تکمیل تزئینی نیز در دست اقدام می باشد.
 • بخش­های زیرین بنا هم با خشت منبسط پوشش داده شده ­اند.

انواع عایق ساختمانی از لحاظ عملکرد

 • عایق صورتی
 • عایق رطوبتی
 • عایق حرارتی

برخی وقت­ها یک ماده می تواند این سه ویژگی را داشته باشد. مانند فوم پی ­وی­ سی یا پشم سنگ. برخی وقت ها هم یک عایق دارای یک عملکرد منحصر به فرد است مانند عایق حرارتی مثل پشم شیشه

 

انواع ایزوگام

ایزوگام دارای انواع مختلفی است، از جمله ایزوگام تک لایه ، دو لایه و فویل­ دار. از ایزوگام ­های تک لایه اغلب برای عایق کاری پایه ستون­ها استفاده می شود،   چرا که این نوع ایزوگام به دلیل اینکه از یک لایه تشکیل شده است، دارای انعطاف پذیری بالایی است و به راحتی استفاده می شود. از ایزوگام­های دو لایه و فویل­دار نیز اکثر برای عایق کاری پشت بام­­ها استفاده می شود، یکی از انواع برندهای ایزوگام که می توانید خریداری نمایید ایزوگام دلیجان است که با دارا بودن کیفیت مناسب می تواند انتخاب مناسبی باشد. قیمت ایزوگام دلیجان نیز بسیار در مقایسه با کیفیتی که دارد مناسب است و شما با خرید این ایزوگام، می توانید تا زمان زیادی از عایق کاری ساختمان مطمئن باشید. استفاده از ایزوگام­های دو لایه و فویل دار برای پایه ستون­ها مناسب نمی باشد و بهتر است که از این ایزوگام­ ها در این موارد استفاده نشود. چرا که لازم است که هر ایزوگام در محلی استفاده شود که برای آن مکان مناسب باشد، در غیر این صورت کارایی لازم را نخواهد داشت.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Call Now Button09122878029