برسی مزایا و معایب قیرگونی

قیرگونی یکی از عایق هایی است که برای افزایش مقاومت پی ساختمان مقابل آب و هوای متفاوت و رطوبت، به کار می رود. همچنین استفاده از عایق هایی مانند “قیرگونی” در قسمت های مختلف ساختمان مانند سرویس بهداشتی و پی ساختمان، کمک زیادی برای جلوگیری از هزینه های اضافی و مقاومت ساختمان می کند. این کار امری مهم در استحکام پی ساختمان در مقابل عواملی مانند آب و رطوبت، محسوب می شود. به طور کل استفاده نکردن از این روش در مناطقی که دارای رطوبت بالا هستند، پس از مدتی خسارت های غیر قابل جبرانی را به همراه می آورد. از این رو باید دقت کنید که به هر میزان که برای عایقکاری ساختمان خود هزینه کنید، بازدهی چند برابری به ساختمان خود داده اید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟ 
خرید ایزوگام
برای اطلاعات بیشتر در خصوص خرید ایزوگام کلیک کنید
البرز ارغوان

قیرگونی

به طور کلی قیرگونی محصولی از قیر و گونی است. در این روش قیر را به وسیله گونی تثبیت و مسطح می کنند، چرا که الیاف گونی نقش مسطح کننده را ایفا می کند، در کل قیرگونی به دو روش یک لایه و دو لایه انجام می شود. ضخامت آن نباید از 2 تا 3 سانتی متر بیشتر باشد. باید توجه داشت که سازه تحمل وزن آن را داشته باشد. آهک و شفته آهکی قیر را خراب می کند و از بین می برد بنابراین نباید بر روی این ملات ها قیرگونی انجام داد، باید برای ملات زیر از ماسه سیمان استفاده کرد. زیر سازی بام نیز باید به اندازه کافی محکم باشد بصورتی که در اثر وارد شدن وزن قابل توجهی به آن تغییری ایجاد نشود.

نوع قیر مصرفی باید نسبت به شرایط آب و هوایی استفاده گردد. پس از اتمام عایق کاری از یک لایه بتن آسفالتی استفاده کنید. ضخامت آسفالت باید حداقل 2 سانتی متر باشد و در زمستان و هوای سرد، درجه حرارت آن 120 درجه سانتی گراد و در هوای گرم حداقل 60 درجه سانتی گراد باشد. قیر های مصرفی نباید با حرارتی بیش از 150 درجه سانتی گراد گرم شوند، چرا که در حرارت بالا قیر تجزیه شده و خصوصیات آن تغییر می کند. قیر باید تا زمانی که گرم و روان است استفاده شود.  برای استفاده از قیر نیاز خواهید داشت تا از  قیمت ایزوگام دلیجان اطلاع داشته باشید

قیرگونی

قیر

قیر ماده ای چسبنده به رنگ سیاه مایل به قهوه ای است که از هیدروکربن های آلی با ترکیبات پیچیده شیمیایی تولید می شود. قیر هایی که در عایق کاری به کار می روند، قیر خالص هستند که در فرایند پالایش نفت خام تولید می شوند . معمولا در بشکه های 170 تا 200 کیلویی عرضه می شوند. انواع قیر مورد استفاده برای عایق کاری با درجه نفوذپذیری مختلف به دو دسته (صرف نظر از  قیمت ایزوگام) تقسیم می شوند:

 1. قیر 60 در 70 برای قسمت های سردسیر و معتدل مناسب تر است. این نوع قیر را برای سطوحی به کار می برند که در معرض تابش نور مستقیم خورشید نباشد مانند سرویس های بهداشتی
 2. برای عایق کاری بخش هایی که در معرض تابش نور مستقیم خورشید و یا جریان هوای سرد قرار دارند از قیرهای سفت تر استفاده می شود. انتخاب نوع قیر به مصالح موجود و قیرکاران در هر منطقه می تواند تفاوت داشته باشد.

مشخصات فنی قیر

قیر در دمای معمولی محیط تقریبا جامد تا نیمه جامد بوده و بر اثر حرارت روان می شود. قیرها عمدتا به سه نوع دسته بندی می شوند:

 • قیر طبیعی: این نوع قیر از معدن به دست می آید و از مشتقات نفت خام است که در اثر راه یابی به سطح زمین و جایگیری در یک فضای مناسب و سپس خشک شدن به وجود می آید.
 • قیر ساختگی: قیرهای ساختگی از پالایش نفت خام به دست می آید. قیرهای جامد، آخرین محصولی است که از تقطیر نفت خام حاصل می شود و بر حسب درجات نفوذپذیری تولید می شود. حدودا درجه نفوذ قیرهایی که در ایران تولید می شوند، 10 تا 300 درجه است.
 • قیرهای جامد اکسیده شده (دمیده): این قیرها از دمیدن هوای داغ به قیر خالص در مرحله آخر عمل تصفیه به دست می آید. هوای داغ با دمای 200 تا 300 درجه-سانتی گراد توسط لوله های منفذدار به محفظه حاوی قیر دمیده می شود. در اثر انجام این فرایند اتم های هیدروژن که در مولکول های هیدورکربن های قیر موجود است با اکسیژن هوا ترکیب شده و تشکیل آب میدهد. قیر دمیده نسبت به قیر خالص، درجه نفوذ کمتری و درجه نرمی بیشتری دارد و از حساسیت کمتری نیز در مقابل تغییرات دما برخوردار است. خرید ایزوگام از این نوع قیر بیشتر در ساختن ورق های پوشش بام و اندودکاری صورت می گیرد.مشخصات فنی قیر

مزایا و معایب قیرگونی

اگر شما قصد دارید به جای خرید ایزوگام و استفاده از آن، از روش قیرگونی استفاده کنید بهتر است که از مزایا و معایب آن نیز آگاهی داشته باشید تا بتوانید به درستی انتخاب کنید.

مزایای قیرگونی

 • یکی از مزایای آن اجرای راحت آن است که بدون پیچیدگی خاصی انجام می شود.
 • مصالح و مواد آن نیز در دسترس عموم می باشد.
 •  استفاده از آن برای فضاهای کوچک نیز مناسب است
 • قیمت آن در مقایسه با قیمت ایزوگام به صرفه تر است.

معایب قیرگونی

 • یکی از کارهای خطرناک محسوب می شود چرا که قیر داغ است.
 • سبب ایجاد آلودگی محیط زیستی در زمان اجرا می شود.
 • قسمت قیرگونی شده به مرور امکان پوسیدگی دارد
 • اثر نشست های احتمالی سازه امکان پارگی وجود دارد
 • قیر در حرارت بالا آسیب پذیر است
 • قیرگونی در مقابل فشار و برخی از حلال ها آسیب پذیر است.
 • عمر مفید آن کمتر از  10 سال است.

نتیجه گیری

اگر شما به دنبال راه دیگری مانند برای عایق کاری منزلتان هستید، ایزوگام دلیجان می تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد؛ قیمت ایزوگام دلیجان مناسب است و همچنین دارای کیفیت خوبی است و خیالتان را بابت نم و رطوبت راحت می کند و شما با اطمینان می توانید از این ایزوگام استفاده کنید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Call Now Button09122878029