مواد اولیه ایزوگام چیست و به چه میزان از هر کدام استفاده می شود.

همانطور که می دانید ایزوگام یک نوع عایق رطوبتی است که برای محافظت کردن از ساختمان­ ها از نفوذ رطوبت استفاده می شود. و دارای اقسام مختلفی نیز می باشد. در ادامه این مقاله در رابطه با مواد اولیه ایزوگام صحبت خواهیم کرد.

قیمت ایزوگام
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قیمت ایزوگام و ارتباط با واحد پشتیبانی بروی لینک زیر کلیک کنید
قیمت ایزوگام

مواد اولیه ایزوگام

مواد اولیه ایزوگام دارای لایه هایی می باشد که این لایه ها از موادی تولید شده ­اند که استحکام و قدرت ایزوگام و همچنین بازدارندگی از نفوذ آب و رطوبت به آن بستگی دارد و در صورتی که همه چیز مناسب و به اندازه باشد، شما عایق رطوبتی با کیفیتی را خواهید داشت، اما در صورتی که از مواد اولیه نا­مرغوب و یا به اندازه نامناسب استفاده شود، منجر به تولید ایزوگام بی کیفیت می شود، در نتیجه استفاده از ایزوگام بی کیفیت سبب می شود که شما بعد از نصب، خیلی زود مجبور به تعمیر ایزوگام شوید که این خود سبب می شود که هزینه های­شما افزایش یابد و همچنین سبب هدر رفتن وقت شما نیز می شود.

مواد اولیه ایزوگام

مواد اولیه ایزوگام

مواد اولیه ایزوگام عموما شامل مواد اولیه زیر می باشند:

 • مواد پلیمری به نام اتکتیک پلی پروپیلن
 • قیر صنعتی 60 70
 • یک لایه تیشو نخ­دار
 • پودر تالک و در برخی از این عایق­ ها پودر مس 600
 • یک لایه پلی استر سوزنی
 • فیلم پلی اتیلن
 • باند و چسب

به طور کلی عایق ­های پیش ساخته طبق استانداردهای ایران به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. عایق­ های پی مخصوص پس ساختمان­ ها
 2. عایق ­های بام، مخصوص سطوح خارجی و تونل­ ها

 

مواد اولیه ایزوگام پی

 1. . لایی:

  • فلت الیاف پلی استر (مطابق مشخصات استاندارد 3880)
  • فلت الیاف شیشه (مطابق مشخصات استاندارد 3891)
  • ساخته شده از منسوج بافته نشده پلی استر (مطابق استاندارد 3889)
  • فلت الیاف شیشه (مطابق مشخصات استاندارد 3891)
  1. ماده آغشته کننده لایی:

  این ماده شامل قیر و یا مخلوطی از قیر و افزودنی­های اصلاح کننده است. البته این نکته را یادآور باشید که سطح ایزوگام باید یکنواخت و بدون چین خوردگی و چروک باشد و توسط موادی مانند میکا و پودر تالک پوشیده می شود. این مواد مانع چسبندگی رول می شود. همچنین سطح زیرین نیز با لایه ه­ای پلاستیکی پودر تالک پوشیده می شود.

مواد اولیه ایزوگام بام

می توان گفت که ایزوگام متشکل از دو لایه نمدی می باشد. لایه رویی که شامل منسوجات پلی استر سوزنی است و لایه زیرین که شامل فلت الیاف شیشه می باشد. نکته مهمی که باید به آن اشاره شود این می باشد که هر دوی این لایه ­ها توسط قیر مذاب اصلاح شده و مواد پلیمری اشباع می شوند و جهت جلوگیری از چسبندگی هر دو طرف ایزوگام را با لایه­ های پلاستیکی و مواد ریزدانه می پوشانند.

مواد اولیه ایزوگام بام

مشخصات فنی و مواد اولیه ایزوگام

ایزوگام پلیمری: مواد اولیه ایزوگام پلیمری به این صورت است که قیر خالص 60 – 70، پلی­استر، تیشو، لایه آلومینیوم 14 الی 16 میکرون، پودر تالک، پلاستیک پشت لایه ایزوگام، پوشال پونی پلاستیکی، مواد APP درجه 1 و 2 در ساخت آن استفاده می شود.

ایزوگام دمیده: “مواد اولیه ایزوگام” دمیده به این صورت است که قیر دمیده، پلی استر، تیشو، لایه آلومینیوم  الی میکرون، پودر تالک و پلاستیک پشت لایه ایزوگام در ساخت آن استفاده می شود.

البته باید گفت که ایزوگام­ ها بر اساس لایه به انواع مختلفی تشکیل می شوند که در ادامه آنها را برسی خواهیم کرد.

 

انواع ایزوگام بر اساس تعداد لایه ها

ایزوگام ­ها بر اساس تعداد لایه ها به دو قسم تقسیم می شوند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند و در اکثر مواقع نمی توان یکی از آنها را جایگزین دیگر کرد.

 • ایزوگام تک لایه که شامل پلی استر دوخته می باشد، ظریف­تر و امکان انعطاف بیشتری دارد و کاربرد آن اکثر در دیوار­ها و همچنین برای عایق کاری کنار ستون­ ها می باشد.
 • ایزوگام دو لایه که شامل پلی استر و تیشو می باشد، از ایزوگام تک لایه ضخیم تر است و برای پشت بام و استخر و غیره کاربرد دارد و همچنین از استحکام بیشتری نیز برخوردار است.

نکاتی در خصوص نصب ایزوگام

لازم است که در زمان نصب ایزوگام و عایق رطوبتی به این نکات دقت نمایید تا بتوانید برای مدت طولانی از ایزوگام بهره ببرید دون اینکه مجبور به تعمیر آن شوید. این نکات عبارتند از:

 1. ابتدا لازم است که در زمان خرید ایزوگام ، از ایزوگام با­کیفیت استفاده کنید. کیفیت ایزوگام بسته به مواد اولیه ایزوگام می باشد.
 2. این نکته را حتما یادآور باشید که در زمان نصب ایزوگام از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید، چرا که یکی از مواردی که به طول عمر ایزوگام کمک می کند نصب صحیح آن است.
 3. قبل از نصب ایزوگام حتما سطح مورد نظر را بشویید و منتظر بمانید تا کاملا خشک شود، سپس به نصب ایزوگام اقدام نمایید.
 4. از ضربه زدن و آسیب دیدن ایزوگام جلوگیری کنید.
 5. از پر شدن زاویه های 90 درجه در زمان نصب مطمئن شوید.
 6. همانطور که در بالا گفته شد ایزوگام­ ها به دو نوع تک لایه و دو لایه تقسیم می شوند، از این رو در زمان خرید ایزوگام حتما به این دقت نمایید که چه نوع ایزوگامی را نیاز دارید. این از لحاظ هزینه هم برای شما به صرفه تر است، چرا که قیمت ایزوگام تک لایه در مقایسه با ایزوگام دو لایه ارزان­تر می باشد.
 7. اگر قصد دارید کف سرویس­ های بهداشتی را عایق کنید مناسب است که از ایزوگام بدون فویل استفاده شود و در صورتی که قرار است که پشت بام را ایزوگام کنید استفاده از ایزوگام فویل­دار مناسب­تر می باشند.
 8. روی هر رول ایزوگام نشانه هایی از قبیل مقاومت در مقابل اشعه ماورا بنفش، میزان نفوذ­پذیری آب و میزان انعطاف در سرما و برخی مشخصات دیگر درج شده است، و شما در زمان خرید می توانید با توجه به این مشخصات ایزوگام مورد نیازتان را خریداری نمایید.

ایزوگام دلیجان نیز از جمله ایزوگام­ های معروفی است که از کیفیت مناسبی برخوردار است. قیمت ایزوگام دلیجان هم با توجه به کیفیتی که دارد مناسب و به صرفه می باشد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Call Now Button09122878029