نحوه نصب ایزوگام چگونه است؟

به منظور انجام هرچه ساده تر و حرفه ای تر عملیات نصب ایزوگام ما چند نکته ای را در این مقاله بیان خواهیم کرد که باتوجه به آنها می تواند تا مقدار زیادی به شما کمک کند تا برای نحوه نصب ایزوگام و عایق رطوبتی منزلتان کم تر دچار مشکل بشوید و به بهترین شکل ممکن اقدام به نصب آن کنید.

قیمت ایزوگام
برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت ایزوگام کلیک کنید
البرز ارغوان

نکاتی مهم قبل از نحوه نصب ایزوگام

مهم ترین نکته در مورد نحوه نصب ایزوگام این است که ایزوگام باید در مدت طولانی دوام داشته باشد و این به جنس ایزوگام ربط دارد و شما قبل از نصب حتماً باید از ایزوگام خود اطمینان حاصل فرمایید. در صورتی که در هنگام خرید ایزوگام کیفیت محصول شما پایین باشد باید منتظر خرابی و مشکلات عایق رطوبتی باشید.

نصب

برای شروع نصب ایزوگام به نکات زیر باید دقت داشت

نحوه نصب ایزوگام” طوری است که باید حتما در استفاده از وسایل آن جانب احتیاط را رعایت کنید.
اطمینان حاصل کردن از سالم بودن کپسول و مشعل و اتصال صحیح آن ها به یکدیگر است و این موضوع در مکان های سر بسته از اهمیت بالایی برخور دار است.

نصب ایزوگام در فضاهای باز اغلب در ارتفاع های بالا صورت می گیرد. از این رو رعایت نکات ایمنی بسیار مهم است. توجه و دقت کافی نسبت به اصول ایمنی و استفاده از تجهیزات ایمنی لازم و عدم ریسک و رفتار خودسرانه، باعث می شود تا احتمال خطر و حوادث کم شود.

هرگز هنگامی که احتمال ریزش باران وجود دارد نصب را شروع نکنید که موجب از بین رفتن ایزوگام شما می شود. بهتر است که در دمای زیر مثبت 5 درجه سانتی گراد نصب انجام نشود. چرا که ممکن است شکل گیری لایه به لایه صورت نگیرد.

سطوحی که قرار هست عایق بندی شوند باید تمیز، خشک و بدون هرگونه خزه، غبار، نفت، گریس و سایر آلودگی ها باشد و بهتر است سقف با آب شسته شود و گذشته از آن پلیسه های سیمان و یا سنگ ریزه های نوک تیز چسبیده به بتن سقف جمع شود.

در صورتی که سطح زیرین فلزی باشد، باید زنگ زدگی و آلودگی ها پاک بشود و می توان از یک پوشش آستری ضد زنگ بهره گیری بشود.

تمام گوشه ها و دور تا دور سطوحی که زاویه 90 درجه دارند باید با سیمان ماهیچه کشی شوند. به طور کلی عایق روی زوایای 90 درجه نباید نصب شود.

لازم به ذکر است که در سطح فلزی، چوبی و سرامیکی ایزوگام شما به خوبی نمی چسبد و ممکن است دچار خرابی و مشکلات متعددی بشود و بهتر است از لایه فلزی آلومینیوم استفاده کنید که از چسبندگی بیشتری برخوردار است. همچنین قیمت ایزوگام نیز بر کیفیت آن و همچنین قدرت چسبندگی آن نیز تاثیرگذار باشد.

 

برای شروع نصب ایزوگام به نکات زیر باید دقت داشت

 

نقش شیب بندی در نحوه نصب ایزوگام

شیب بندی یکی از فاکتور های مهم در نحوه نصب ایزوگام می باشد. نصب عایق تحت الگوی خاصی که از پیش با دقت به شکل سقف و محل و تعداد آبراها طراحی شده است صورت می گیرد و شیب سقف طوری طراحی می شود که آب روی لایه نصب شده راکد نشود و به سمت آبرو جهت دهی شود. آبراها آب باران را از داخل ساختمان به پایین هدایت می کنند. این آبراها در این سیستم معمولا در داخل ستون ها کار گذاشته می شود. و آبراها در سمت خارجی ساختمان می باشند.

بهترین مکان ها برای نصب ایزوگام

بهترین مکان برای نصب عایق رطوبتی سطح آغشته به قیر است. سطوحی که قبلاً قیر شده و یا آسفالت شده اند بهترین مکان برای چسبیدن ایزوگام هستند، چون قیر داخل ایزوگام با قیر موجود در سطح زیرین یکی می شود.

وسایل مورد نیاز برای نصب ایزوگام

• ایزوگام

• کپسول گاز مایع

• سر مشعل ایزوگام

• لباس کار مناسب

• دستکش ضخیم

• کمچه سر باریک

• تیشه

• قلم فلزی

• تیغ کارتر

• آچار فرانسه

• جارو

• پیچ گوشتی دوسو و چهار سو ( در صورت وجود کولر )

• کلاه ایمنی

 

وسایل مورد نیاز برای نصب ایزوگام

 

نحوه نصب ایزوگام و مراحل آن

بعد از در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و آماده سازی طراحی نقشه مراحل نصب آغاز می گردد. ابتدایی ترین مسئله در نصب، اعتبار و تجربه نصاب می باشد.

کلیه اشیاء فلزی مانند کولر، منبع انبساط، منبع های ذخیره آب قبلاً باید به دقت برداشته وسطح کار کاملاً تمیز باشد و چنانچه از آستر و یا درزگیر بهره گیری شده از خشک شدن آن ها اطمینان حاصل شود.

رول ها باید به اندازه مصرف استفاده بشود و از بردن همه آنها خودداری شود. چرا که این عمل باعث شکستگی و یا ترک خوردگی سطح بتن شده است. در حالی که مجبور به اینکار هستید رول ها را به طور مساوی در چند گوشه سقف قرار دهید.

از نگهداری رول‌ها زیر باران به شدت خود داری کنید.

برای شروع نصب، باید مشعل روشن شده و تنظیم شعله مشعل شود. سپس از قسمت آبرا کار شروع می شود. اغلب یک تکه ایزوگام در اندازه های 50 در 50 سانتی متر را داخل قیفی آبراها قرار می دهند و در جلوی آبراها هم یک لایه یک متری ایزوگام نصب می کنند.

 رول‌های ایزوگام، در اندازه های مختلفی در بازار موجود هستند. در صورت استفاده از رول های 10 متری، اعلب آن ها باز و به از وسط به دور بخش 5 متری تقسیم می کنند تا فرایند نصب و تراز کردن راحت تر صورت گیرد.

در شروع فرایند نصب، به صورت چپ و راست حرکت می کنیم. به صورتی که عایق ردیف چپ و راست لایه نصب شده لبه های آن را به مقدار 10 سانتی متر پوشش می دهد. هم پوشانی دولایه کنار هم باید 10 سانتی متر باشد. قسمتی که باید با مشعل گرم شود با نایلون  پوشیده شده است. اگر نایلون ضخیم باشد باید کنده شود و اگر نازک باشد باید حرارت مشعل را بیشتر کرد.

پس از حرارت دادن و تنظیم عایق در محل مورد نظر از نقطه وسط عرض آن با فشار پا یا دست، لایه را به دو طرف هدایت و صاف می کنیم. به طوری که چین و چروک و هوا گرفتگی ایجاد نشود و مطمئن شویم که عایق به سطح مورد نظر کاملاً چسبیده است.

آخرین گام در نحوه نصب ایزوگام، به اصطلاح جوشکاری و همپوشانی های عایق نصب شده است که باید با دقت فراوان با شعله کم مشعل و به کمک کمچه یا ماله انجام شود.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Call Now Button09122878029