آشنایی با نکات مهم در قیرگونی

باید گفت که فرایند قیرگونی از جمله عایق کاری هایی است که عموما بر روی کف سرویس بهداشتی، آشپزخانه ها، پشت بام ها، لکه گیری های کوچک و پای ستون ها و دیگر مکان های مورد نیاز به کار می رود . در میان لایه های قیر از گونی های نخی استفاده می شود که سبب محکم شدن و منسجم تر شدن مصالح نیز می شود. گونی ها که عموما از الیاف کنف چتایی محسوب می شود. در واقع گونی باید از بافت یکنواخت و بدون هیچ گونه آلایندگی و آلودگی باشد.این نکات مهم در قیرگونی را در ادامه مقاله با شما در میان میگذاریم.

خرید ایزوگام
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خرید ایزوگام و ارتباط با واحد پشتیبانی بروی لینک زیر کلیک کنید
خرید ایزوگام

قیرگونی یا خرید ایزوگام

 از مهم ترین مزیت های قیرگونی به جای خرید ایزوگام می توان به اجرای آسان و عدم نیاز به نیروی متخصص و همچنین به کار گیری مصالح قابل دسترس و مناسب برای محیط های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. رایج ترین معایب قیرگونی که می تواند خیلی خطرناک باشد داغی قیر، پوسیده شدن نواحی قیرگونی شده که بعد از مدتی در اثر نشست ها و آسیب های احتمالی است. دانستن این نکات مهم در قیرگونی بسیار حائز اهمیت است. از موارد مصرف قیرگونی در کف سرویس های بهداشتی و آشپزخانه همچنین پای ستون های فلزی برای جلوگیری از زنگ زدن آنها روی پرچین های دیوارها و غیره مورد استفاده قرار داد.

قیرگونی یا خرید ایزوگام

مزیت استفاده از قیرگونی

نصب آسان از جمله مزیت های قیرگونی محسوب می شود. همچنین به دلیل وجود مصالحی که قابل دسترس است می توان گفت که این نوع از عایق کاری ها برای مکان هایی مانند فضاهای کوچک یا شکستگی های زیاد است مانند سرویس های بهداشتی، پایه ستون ها و آَشپزخانه و غیره.

 

مزیت استفاده از قیرگونی

معایب استفاده از قیرگونی

از رایج ترین روش های استفاده از قیرگونی می توان به پر خطر بودن قیرهای داغ همچنین آسیب پذیر بودن زیاد سطح قیرگونی اشاره کرد. به همین دلیل قیرگونی را بر روی سطوحی انجام دهید که بتوانید بلافاصله بر روی آن پوشش محافظ دیگری اجرا کنید. به طور مثال می توان به مکان هایی مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه که روی آن سرامیک می شود. عمر مفیدی که برای قیرگونی در نظر گرفته می شود به ده سال است که از معایبی که این نوع عایق بندی دارد پاره شدن یا ترک خوردن سطح که در اثر نشست های احتمالی ساختمان ممکن است رخ دهد.

نکات مهم در قیرگونی که باید پیش از نصب آن انجام شود عبارتند از:

نکات مهم در قیرگونی که باید پیش از نصب آن انجام شود

 • یکی از نکات مهم در قیرگونی شیب بندی کف سرویس های بهداشتی است که خیلی مهم است و سبب طولانی شدن عمر مفید عایق شما می شود.
 • نحوه شیب بندی پشت بام نیز همانند سرویس های بهداشت خیلی در طول عمر قیرگونی موثر است.
 • لوله های فاضلاب های ایرانی و کف شورها نیز باید از کف همسطح با سیمان بریده شوند تا از ایجاد جریان آب به این مکان ها خودداری شود.
 • بعد از تکمیل کار قیرگونی به دلیل صدمه دیدن و سوراخ نشدن ایزولاسیون خوب است که یک لایه ملات نرم روی آن بریزید.
 • از دیگر نکات مهم در قیرگونی این است که پیش از قیروگونی سطح را در ابتدای امر به خوبی تمیز کندی تا عاری از هر گونه گرد و غبار باشد. چرا که این عوامل از چسبندگی کامل قیر به سیمان جلوگیری می کند.
 • در زمانی که هوا بارانی است، از قیرگونی کردن بپرهیزد.
 • اینکه از قیرهای شل و سفت خالص بدون دمندگی به صورت صحیح استفاده کنید نیز از جمله نکات مهم در قیرگونی است.
 • گونی ها را به خوبی با همدیگر همپوشانی کنید و دقت کنید که حتما در راستای شیب باشند.
 • برای به کار گیری از قیرهای جامد باید تا هنگامی که گرم و روان هستند از آنها استفاده کنید.
 • میزان عایق کاری نباید در دمای کمتر از 4+ سلسیوس انجام شود.
 • در زمان نصب عایق کاری به هیچ عنوان نباید از میخ برای محکم و ثابت کردن لایه های عایق استفاده کنید.
 • دقت کنید که لایه های قیرگونی باید حداقل تا 10 سانتی متر یکدیگر را پوشش دهند و با استفاده از قیر مناسب به خوبی آنها را به یکدیگر بچسبانید. برای همپوشانی لایه ها لازم است که لایه های رویی در جهت شیب قرار بگیرند و آب از روی شان به طرف لایه های زیری سرازیر شود.
 • هنگامی که عایق کاری را بیشتر از یک لایه انجام می دهید دقت کنید که لایه های متوالی عایق باید به جهت عمود بر یکدیگر قرار بگیرند.

در نظر داشته باشید که با توجه به قیمت ایزوگام دلیجان ارزش نصب آن بسیار بیشتر از هزینه آن است.

نکات مهم در قیرگونی که باید پیش از نصب آن انجام شود

ضرورت انجام زیرساخت برای انجام عایق کاری

از دیگر “نکات مهم در قیرگونی” به این موارد می توان اشاره کرد:

 1. بعد از تمام شدن کار با لایه محافظتی سطح عایق کاری پوشانده شود.
 2. از افتادن هر گونه وسیله ای بر روی سطح عایق کاری باید جدا خودداری نمود
 3. دقت کنید که قیرهای مورد مصرف نباید بیشتر از 177+ درجه سانتی سلسیوس گرما داشته باشد. چرا که مواد فرار آنها امکان دارد در اثر جدا شدن خصوصیات منحصر به فرد قیر را از بین ببرد.

رعایت نکات مهم بعد از تکمیل عایق کاری

در زمان انجام کاشی کاری دیوارها دقت کنید که باید مراقب باشید که کوچکترین سوراخ یا ضربه ای به سطح وارد نشود. خوب است که بعد از اتمات عایق کاری از ملات سیمان به عنوان محافظ استفاده کنید. توجه داشته باشید که هنگام نصب و اجرای قیرگونی حتما از کسانی که در این کار تجربه کافی دارند کمک بگیرید. معمولا از قیرگونی برای مکان هایی استفاده می شود که بیشترین رطوبت را دارند برای اینکه مانع ازنشتی و پوسیده شدن یا شوره زدن کف شود از این نوع عایق بندی استفاده می شود.

تست کردن عایق پس از تمام شدن کار قیرگونی

برای اطمینان پیدا کردن از اینکه همه مراحل به خوبی و درستی پیش رفته است، باید دقت کنید که محل کفشورها با گونی و ملات بسته شده است که می توانید با غرقاب کردن سطح مدنظر آن را تست کنید. با توجه به اینکه به مدت یک شبانه روز نشتی مشاهده نکردید، خوب است که در این مواقع مکان مورد نظرتان را با استفاده از متریال هایی مانند سرامیک و سنگ و آسفالت یا موزاییک و غیره به خوبی پوشش دهید.

خرید عایق رطوبتی

می توان گفت که هزینه انجام فرایند قیرگونی نسبت به ایزوگام مقرون به صرفه است اما دقت داشته باشید که عمر مفید این عایق ده سال است و در زمان نصب آن نیز باید توجه و دقت زیادی به کار ببرید. اما اگر شما می خواهید برای عایق کاری پشت بام ساختمانتان از ایزوگام استفاده کنید، مناسب است که سعی کنید که در زمان خرید ایزوگام، از ایزوگام های با کیفیت استفاده کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشند و همچنین شما مجبور به تعمیر آنها نشوید. ایزوگام دلیجان از جمله ایزوگام هایی است که شما می توانید استفاده کنید. قیمت ایزوگام دلیجان نیز به صرفه است و شما با نصب ایزوگام می توانید از عایق کاری ساختمانتان اطمینان حاصل کنید.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Call Now Button09122878029