نکات نگهداری از ایزوگام پس از نصب

ایزوگام نیز مانند دیگر وسایل احتیاج به نگهداری دارد و لازم است که برای نگهداری از ایزوگام و همچنین طولانی شدن عمر آن نکاتی را رعایت کنیم تا مجبور نشویم پیش از رسیدن تاریخ انقضای آن، ایزوگام را تعویض کنیم. نگهداری از ایزوگام یک نکته بسیار مهم است، برای سلامت خانه شما چرا که در صورتی که ایزوگام خراب شود و شما به تعمیر یا تعویض آن دیر اقدام کنید سبب آسیب دیدن خانه و ساختمان شما می شود که در این صورت احتیاج به هزینه­ های بسیار بالاتری است تا بتوانید آسیب­ های پیش آمده را جبران کنید. از این رو در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا در باره نکات نگهداری از ایزوگام پس از نصب بررسی­­ هایی را به عمل آوریم.

نصب ایزوگام
برای اطلاعات بیشتر در خصوص نصب ایزوگام کلیک کنید
البرز ارغوان

نگهداری از ایزوگام

برای “نگهداری از ایزوگام” لازم است که شما برخی از این نکات را رعایت کنید تا به ایزوگام شما آسیبی وارد نشود. این نکات عبارتند از :

 • یک نکته بسیار مهم که باید در نگهداری از ایزوگام رعایت کنید این است که شما باید هر سال از بام­تان بازدید کنید و تمامی ناودارن­ها و درزپوش­ها و نورگیرها و همچنین هواکش­ها و کفشوی­ها را نیز برسی کنید و از باز بودن آنها و سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید. اگر در نصب ایزوگام راه ناودان­ها به وسیله شیء یا چیز دیگری بسته شده بود، حتما آن شیء را دور کنید چرا که تجمع زباله و یا هرچیزی که سبب بسته شدن راه آب شود، باعث می­شود که سقف به دلیل تجمع آب جمع شده بر آن سنگین شود و احتمال نفوذ آّب را نیز در این بخش­ها بالا میبرد.
 • یک نکته دیگر برای نگهداری از ایزوگام بعد از خرید ایزوگام که باید بدانید این است که بعد از شناسایی بهترین قیمت ایزوگام ،اولین گام این است که  ایزوگام نباید با کفش­های میخی و همچنین کفش­هایی که کفی درشتی دارند، بر روی ایزوگام راه بروید. همچنین برای نگهداری از ایزوگام ، از رفت و آمد­های بی مورد به خصوص در زمانی که سطح ایزوگام به دلیل بارش برف یخ زده است نیز بپرهیزید. اگر لازم شد که برای بازبینی از بام و دریچه راه­های آب و یا هرکاری دیگر به پشت بام بروید بهتر است که از دمپایی­های نرم استفاده کنید.
 • این نیز باید مد نظر داشته باشید که از گذاشتن اجسام نوک تیز مانند چاقو و یا وسایل سنگین بر روی بام اجتناب کنید. چراکه ایجاد یک سوراخ بر روی ایزوگام می تواند سبب آسیب دیدن جدی و نشت آب شود. در صورتی که لازم است که کولر را در پشت بام قرار دهید و برای آن چهارپایه قرار داده­اید، حتما در زیر پایه­ های آن یک لایه محافظتی مانند یک تکه کاشی و یا قطعه کوچکی از خود ایزوگام و یا یک تکه از سرامیک را برای نگهداری از ایزوگام قرار دهید تا سبب سوراخ شدن و آسیب دیدن ایزوگام نشود. چرا که به دلیل وزن سنگین کولر و همچنین داشتن پایه­ های چهار پایه سبب می­ شود که ایزوگام له شود و در نتیجه منجر به سوراخ شدن ایزوگام می شود.
 • این نیز در نگهداری از ایزوگام بسیار مهم است که از ریختن مصالح ساختمانی و به خصوص، سنگ ریزه­های نک تیز بر روی ایزوگام خودداری کنید چرا که در صورتی که این اجسام بر زیر پای افراد بیاید سبب سوراخ شدن ایزوگام می شود.
 • در صورتی که از قیمت ایزوگام دلیجان را دریافتید می توانید ایزوگام را برای کف حمام و سرویس­های بهداشتی استفاده کنید البته باید این نکته را در نظر بگیرید که بهتر است پس از ایزوگام، کف آن قسمت را با لایه محکم سیمان بپوشناید و سپس شروع به نصب کاشی و سرامیک دیوارها و کف کنید. به این صورت از رسیدن هر گونه آسیب به ایزوگام پیشگیری می کنید.
 • در نگهداری از ایزوگام باید حواستان باشد که از نگهداری مواد اشتعال­زا در پشت بام خودداری کنید. چرا که در صورت آتش­سوزی در پشت­بام ممکن است که تمامی پشت­بام به همراه ایزوگام نصب شده آتش بگیرد. از این رو لازم است که از نگهداری نفت و بنزین و دیگر وسایل اشتعال­زا در پشت بام خودداری کنید.
 • یکی دیگر از عواملی که می تواند به ایزوگام آسیب برساند، فضولات پرندگان است، در صورتی که فضولات پرندگان در سطح ایزوگام قرار داشته باشد و شما نیز بر روی پشت بام رفت و آمد داشته باشید، این فضولات به سطح عایق چسبیده و خشک می شود و در اثر رفت و آمد شما به پشت بام سبب کنده شدن لایه آلومینیومی و محافظ ایزوگام می شود.
نگهداری از ایزوگام

کارهایی که در نگهداری از ایزوگام موثر است

 1. ایزوگام فویل­دار نصبت به ایزوگام­های معمولی بیشتر نیازمند مراقبت هستند، در صورتی که لایه رویه ایزوگام یعنی فویل آلومینیومی آن دچار سوراخ و یا خراشیدگی شود، آب بین فویل و ایزوگام نفوذ کرده و در آنجه جمع می شود و در طولانی مدت به داخل ایزوگام نفوذ می کند. همچنین در صورت یخ زدگی سبب شکستن ایزوگام نیز می شود.
 2. ایزوگام فویل­دار برای مناطق آفتاب­گیر عموما مودر استفاده قرار می گرید و هدف  نصب این نوع ایزوگام با فویل این است که نور خورشید کمتر جذب شود و ساختمان خنک­تر باشد.
 3. بعد از روزهای طوفانی و بارانی حتما از ناودان­ها بازدید کنید، چرا که در این مواقع باد سبب جمع کردن آشغال­ها و برگ و شاخه درختان در پشت بام می شود و در صورت بسته بودن راه ناودان­ها ممکن است سبب آسیب دیدن ایزوگام شود.
 4. برخی برای نگهداری از ایزوگام پس از نصب کامل ایزوگام سطح آن را کاشی و یا سرامیک می کنند و به این صورت از ایزوگام محافظت می کنند.
 5. یک نکته بسیار مهم دیگر که به شما در نگهداری از ایزوگام کمک می کند این است که در زمان خرید ایزوگام از ایزوگام با­کیفیت استفاده کنید و از ایزوگام بی کیفیت صرفا به خاطر اینکه قیمت ایزوگام کمتر است استفاده نکنید. اما اگر بخواهید از ایزوگام با­کیفیت و قیمت مناسب استفاده کنید باید به شما بگوییم که قیمت ایزوگام دلیجان در مقایسه با­کفیت خوبی که دارد می تواند برای شما مناسب باشد.

 

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Twitter
Facebook
Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Call Now Button09122878029