پرایمر ایزوگام چیست و چه کاربردی دارد؟

پرایمر ایزوگام چیست و چه کاربردی دارد؟

پرایمر ایزوگام در واقع یکی از مهمترین مراحل اجرای ایزوگام در قسمت های مختلف ساختمان می باشد. از پرایمر ایزوگام برای امور زیادی مانند زیر سازی و آماده سازی محل نصب ایزوگام برای بهبود کیفیت این نوع عایق پوششی سطوح مختلف در ساختمان استفاده می کنند. در واقع پرایمر ایزوگام را می توان به عنوان یک سطح زیرسازی برای بالا رفتن کیفیت ایزوگام نصب شده در نظر گرفت. مواد تشکیل دهنده این پرایمر ترکیبی از قیر و پودر های معدنی می باشد که باعث بهبود کیفیت عایق کاری و ایزولاسیون در سطوح مختلف است. این پرایمر مایع است و برای استفاده از آن باید با بنزین و آب رقیق بر سطوح کشیده شود. اینکه ایزوگام چسبندگی لازم را بدست می آورد و کیفیت آن بالا می رود نتیجه همین “پرایمر ایزوگام” است. با ما همراه باشید تا بیشتر با آن آشنا بشویم.

پرایمر ایزوگام 

پرایمر ایزوگام در واقع مایعی است که هم به طور مجزا و هم به صورت ترکیب با مواد دیگر برای افزایش کیفیت عایق کاری ایزوگام کاربرد دارد. قدیمتر ها برای آماده سازی پرایمر از حلال بنزین استفاده می کردند ولی امروزه برای تهیه این پرایمر آن را با آب ترکیب می کنند و برای زیرسازی نصب ایزوگام از آن استفاده می کنند. به علاوه این، پرایمر ایزوگام برای هموارسازی سطوح مختلف نیز کاربرد دارد. در ادامه بیشتر با نحوه پرایمر کردن ایزوگام و ویژگی های آن آشنا خواهیم شد که به درک درست تری هم نسبت به آن برسیم.

نحوه استفاده از پرایمر ایزوگام چیست؟ 

برای اجرای “پرایمر ایزوگام” باید سطح مورد نظر را از هرگونه گرد و خاک و غبار پاک کنیم و سپس با توجه به نوع زیرسازی ترکیب ایجاد شده از پرایمر و مواد دیگر را با کاردک بر روی سطح به صورت یکنواخت بکشیم تا به طور کلی از این مواد پوشیده شود. در حال کلی، جهت کاربرد پرایمر ایزوگام ، باید این مایع را روی سطح های مورد نظر پخش کنیم و حدود 12 ساعتی برای خشک شدن این مواد، زمان در نظر بگیریم. بعد از گذشت این مدت زمان، شرایط سطح بام و یا قسمت های دیگر ساختمان برای نصب ایزوگام فراهم می شود که به راحتی بتوانید ایزوگام را نصب کنید. خرید ایزوگام باکیفیت همراه با یک پرایمر دقیق، می‌تواند تا چندین و چندسال یک عایق قدرتمند برای شما بسازد. به عنوان مثال، ایزوگام دلیجان که یک برند شناخته شد است و عایق بسیار قدرتمندی ایجاد می‌کند، حال اگر کیفیت مناسب ایزوگام دلیجان با یک پرایمر خوب تقویت شود، دیگر نگران عایق بندی سقف خود نخواهید بود. علاوه بر این موضوع، قیمت ایزوگام دلیجان نیز با توجه به کیفیت آن بسیار مناسب و به صرفه است. ترکیب “پرایمر ایزوگام” با ماسه برای آسفالت کاری در ابعاد مختلف بسیار مورد استفاده است.

استفاده از پرایمر ایزوگام چه مزایایی دارد؟

یک سری از مزایا و موارد کاربردی پرایمر ایزوگام را می توان در موارد زیر خلاصه کرد که برای شما شرح خواهیم داد:

-یکی از مهمترین مزیت های این پرایمر این است که این ماده در برابر رطوبت، توانایی و دوام بالایی از خود نشان می دهد.

-این پرایمر قدرت ایزولاسیون ایزوگام را تا حد زیادی افزایش می دهد. این ویژگی باعث می شود که پرایمر ایزوگام در بعضی از مکان ها مثل استخر ها به تنهایی برای عایق کاری استفاده شود.

-با توجه به قیمت ایزوگام خریداری شده و کیفیت آن، پرایمر می‌تواند عایق بسیار قدرتمندتری بسازد.

پرایمر ایزوگام ، بعد از خشک شدن از قدرت نفوذ ناپذیری بالایی در برابر رطوبت و بخار آب برخوردار می شود.

-به علاوه رطوبت، پرایمر ایزوگام در برابر مواد اسیدی و بازی نیز بسیار مقاوم است.

-“پرایمر ایزوگام” یک محصول هماهنگ با محیط زیست می باشد که آلودگی زیست محیطی ندارد.

-این ماده قابل اشتعال نیست و همین موضوع در کاهش خطر آفرینی در هنگام نصب ایزوگام بسیار تاثیر دارد.

-این ماده برای استفاده به حرارت و شعله نیاز چندانی ندارد و در هر دمایی می شود از آن استفاده کرد.

پرایمر ایزوگام چه انواعی دارد؟

پرایمر ایزوگام در انواع مختلفی به بازار عرضه می شود که در اینجا می خواهیم به چند تا از نمونه های آن بپردازیم که البته این موضوع را هم باید بدانید که تمامی این پرایمر ها به خاصیت افزایش چسبندگی ایزوگام بسیار کمک می کنند. این پرایمر های ایزوگام عبارتند از:

پرایمر آبی: حلال اصلی این پرایمر در واقع آب می باشد و اصل کار آن هم افزایش مقاومت ایزوگام برای نصب و افزایش کیفیت عایق کاری برای مدت زمان طولانی می باشد.

پرایمر بنزینی: برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، محافظت از لوله های سیمانی و فلزی در برابر خوردگی و فرسودگی می باشد. حلال این پرایمر بنزین و مشتقات نفتی می باشد.

پرایمر قیری: این نوع “پرایمر ایزوگام” بیشتر برای کار های آسفالت کاری استفاده می شود. در واقع این پرایمر بر پایه قیر و پودر های معدنی به خصوص می باشد که قابلیت رقیق شدن با آب را دارند و برای اجرای چسبندگی در سطوح بتنی، آجری، آسفالت و دیگر مصالح ساختمانی استفاده می شوند.

موارد استفاده از پرایمر

-بیشترین کاربرد پرایمر ایزوگام برای افزایش چسبندگی و بهبود عملکرد ایزوگام در سطح های مختلف است.

-استفاده از پرایمر برای حفاظت از بتن هایی که با خاک دفن شده اند بسیار کاربردی است.

-از دیگر مصارف این پرایمر می توان به عایق کاری سطوح گوناگون ساختمان از پی تا دیوار ها، سرویس بهداشتی، حمام، استخر، پارکینگ کانال های آب رسانی، انبار ها، پل ها و موارد دیگر اشاره کرد.

-برای حفاظت از سطح های آجری در برابر نمک ها از ایزوگام پرایمر در محیط های بسیار آلوده نیز استفاده می شود.

-ترکیب پرایمر در نوع قیری با ماسه به عنوان ماسه سرد یا پیش ساخته در مواقع خاص و ضروری نیز استفاده می شود.

مشخصات فنی پرایمر ایزوگام چیست؟ 

پرایمر ایزوگام دارای رنگ مشکی مایل به قهوه ای است که در حالت فیزیکی مایع، تولید و نگهداری می شود. وزن این ماده چیزی حدود 1.09 می باشد و در شرایط هوایی خشک و آفتابی، حدود 12 ساعت برای خشک شدن آن زمان نیاز است. از موارد دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که این پرایمر ها در برابر سرمای منفی 5 درجه و گرمای بالای 90 درجه سانتی گراد نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

قیمت این پرایمر به چه مواردی بستگی دارد؟ 

قیمت پرایمر ایزوگام از قیمت پرایمر قیری، قیمت پرایمر بنزینی تا قیمت خمیر پرایمر همگی با توجه به مصارف کاربردی آن ها، متراژ سطوح و قیمت اجرای پرایمر متفاوت می باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button09122878029