ژئوممبران چیست و چه کاربردهایی دارد

در پاسخ به سوال ژئوممبران چیست ، می توان گفت که ژئوممبران گونه ای از مصالح ژئوسنتتیک است که از مواد پلیمری تولید شده است و روند استفاده از آن به جای دیگر محصولات مشابه، رو به زیاد شدن است، و برای عایق بندی استفاده می شود. ورق ژئوممبران از پلیمرهای مختلفی مانند گیل وینیل کلراید و پلی اتیلن سنگین ساخته شده است و دارای عمر طولانی و عایق بندی صد در صد می باشد. ژئوممبران از جمله بزرگترین گروه های از خانواده انواع مواد ژئوسنتتیک و شناخته شده ترین و موثر ترین محصولات برای عایق بندی می باشد.

نصب ایزوگام
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نصب ایزوگام و ارتباط با واحد پشتیبانی بروی لینک زیر کلیک کنید
نصب ایزوگام

موارد استفاده ژئوممبران چیست؟

برای دانستن آنکه موارد استفاده ژئوممبران چیست تا آخر مقاله همراه باشید .

 از انواع ورق­ های ژئوممبران برای ساخت انواع استخرها استفاده می شود؛ برای استخرهای خاکی احتیاجی به زیر سازی نمی باشد و تنها خاک نرم کوبیده شده برای بستر­سازی کفایت می کند و در موارد خاص و همچنین به درخواست کارفرما از ژئوتکستایل جهت زیرسازی استفاده می شود از این رو از این ورق برای عایق بندی مجدد استخرهای عمودی با دیوار های بتنی هم استفاده می شود. ورق­های ژئوممبران به شکل توپی به محل پروژه ارسال می شود و توسط مجریان کاربلد با دستگاه جوش و دستگاه اکسترودر به هم متصل شده و نصب می شود؛ اکسترودر یک دستگاه صنعتی می باشد که دارای محفظ و ماردون شکل مانند بود که مواد گروانولی را با نیروی حرارتی و حرکتی به داخل هدایت کرده تا در زمان خروج با فشار از انتهای دستگاه، محصولی به صورت خمیری یا نواری شکل تولید کند.

موارد استفاده ژئوممبران چیست؟

ژئوممبران اتیلن استحکام زیادی در مقابل رشد گیاهان و دیگر عوامل دارند و همچنین در مقابل اشعه فرابنفش خورشید از خود مقاومت بالایی نشان می دهد و همین عوامل سبب شده تا بسیاری از افراد از این عایق­ ها برای ساخت استخر و عایق سازی ذخایر آبی خود استفاده کنند. ژئممبران­ ها آسترهایی غشایی مصنوعی یا موانعی می باشند که برای کنترل انتقال مایعات در یک پروژه، سازه یا سیستم ساخته شده توسط بشر استفاده می شود. به همین دلیل این نوع عایق ­ها کاربردهای بسیار و متنوعی دارند.
از انواع ورق های ژئوممبران در کاربردهای زیست محیطی، هیدرولیکی، حمل و نقل، دفن زباله و نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد. اندازه ژئوممبران ها دارای قابلیت تنظیم می باشد، به این معنی که در هر زمان و مکانی می توان آنها را به اندازه و ابعاد دلخواه خود درآورد، رایج ­ترین انواع آن ورق­ های پلیمری پیوسته است. اساسا از ژئوممبران ها در هر جایی که اجازه از بین رفتن مواد داده نشود استفاده می شود. به این دلیل که مایعات روان، استخر، منجمد و ایستاده و حتی بخارات در صورت عدم مدیریت درست توانایی ویرانگری بالایی را دارا هستند، غشا های ژئوممبران این امکان را به صنایع داده تا به توسعه و پشتیبانی پروژه ­های بیشتر نسبت به گذشته اهمیت دهند.

در ادامه جواب سوال ژئوممبران چیست ، می توان گفت که ژئوممبران ها ورق­ های نازک و انعطاف پذیری هستند که در کارخانجات و در یک محیط کنترل شده تولید می شوند. اکثر انواع ورق­های ژئوممبران به عنوان عایق های آب در سازه ­های آبی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر ژئوممبران با ژئوتکستایل ترکیب شود، آن را ژئوکامپوزیت می گویند.

 

کاربردهای معمول ژئوممبران چیست

 1. پوشش در اطراف مخازن ذخیره سازی زیرزمینی
 2. موانع گاز یا بخار در زیر ساختمان­ ها
 3. آستر دفن زباله
 4. پوشش استخر پساب

همچنان که گفته شد عایق ­های ژئوممبران چیست و در برابر خورشید هم مقاوم می باشد و در سرما و گرما بسیار مقاوم­تر از بتن نیز عمل می کند و از عمر بیشتری نسبت به بتن برخوردار است. عایق بندی با این ورق­ها قوی می باشد . نفوذ ناپذیری عایق ژئوممبران می توان گفت که صد­در­صد خواهد بود، و این در حالی است که بتن و سیمان و سنگ، نفوذ ناپذیری اندکی دارند.
ژئوممبران ها یک نوع عایق جهت نگهداری آن هستند و هم اکنون ذخیره سازی آب بسیار مهم است. البته از این عایق ­ها جهت کاربردهای دیگر مانند ایزولاسیون پی، معدن، تونل و غیره نیز  استفاده می شود. اما عمده کاربرد ژئوممبران در استخرهای کشاورزی می باشد. کشاورزان برای ذخیره آب نیاز به یک استخر برای ذخیره سازی آب دارند که باید این استخر عایق شود. استفاده از ژئوممبران به جای روش­ های سنتی مانند بتن و سیمان و غیره مزایای زیادی دارد.یکی از آن مزایا قیمت ایزوگام مناسب است.
اولین مزیت این عایق این است که ژئوممبران ها دارای عمر مفید بالایی برخوردارند.  این عایق­ها به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلن و درصد اندکی مستر بچ از کیفیت بالایی برخوردارند. عایق ­های ژئوممبران در حدود 50 سال عمر مفید دارند که البته این بستگی به کیفیت تولید این ورق­ ها هم دارد. در مقایسه نصب ایزوگام و ژئوممبران تفاوت زیادی وجود ندارد و کاربرد ها و نیاز متفاوت است.کاربردهای معمول ژئوممبران چیست

موارد دیگر استفاده از انواع عایق ژئوممبران چیست

 • استفاده به عنوان آستر برای ذخیره آب قابل شرب
 • جهت استفاده به عنوان آستر مایعات زائد مانند لجن فاضلاب، مایع زباله رادیواکتیو یا خطرناک
 • به عنوان آستر استخر ماهی
 • به عنوان آستر برای صنعت کشاورزی
 • برای آستر برای کانال­ های مختلف حمل و نقل زباله
 • برای آستر جهت دفع زباله های اولیه، ثانویه و یا ثالث زباله های جامد و توده­ های زباله
 • به عنوان آستر برای سرریز اضطراری
 • به عنوان آستر در گودبرداری ساختمان جهت عایق بندی گود ساختمان
 • به عنوان آستر ضد آب در داخل تونل­ ها و خطوط لوله
 • به عنوان آستر در روف گاردن­ ها و فضاهای سبز
 • جهت عایق بندی تونل ­های جاده و متروها
 • برای مهار و انتقال آب آشامیدنی و دیگر مایعات در اقیانوس
 • کاربرد ژئوممبران در زیر و مجاور بزرگراه ­ها برای گرفتن نشت مایعات خطرناک
 • برای مهار و حمل مایعات در کامیون ها

در تمامی این موارد، خرید ایزوگام ممکن است که کاربرد کافی را نداشته باشد از این، استفاده از ژئوممبران می تواند کارایی لازم را داشته باشد. اما در مواردی که به ایزوگام نیاز داشتید می توانید از ایزوگام دلیجان استفاده کنید، چرا که ایزوگام دلیجان بسیار با کیفیت است و قیمت ایزوگام دلیجان نیز بسیار مناسب و به صرفه می باشد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Call Now Button09122878029